Złoto niezdecydowane – Inflacja CPI w USA wzrosła w styczniu o 0,5%, zgodnie z oczekiwaniami

0 259

Złoto niezdecydowane – Inflacja CPI w USA wzrosła w styczniu o 0,5%, zgodnie z oczekiwaniami

Cena złota wzrosła prawie do 1900 USD po tym, jak komunikat o wzroście cen konsumpcyjnych w USA okazał się zgodny z oczekiwaniami w styczniu, zwiększając perspektywy, że Rezerwa Federalna będzie nadal łagodzić agresywną politykę pieniężną przez resztę roku. Jednak później w dalszej części sesji giełdowej zaczęła spadać i przeszła w kolor czerwony.

We wtorek Departament Pracy USA poinformował, że długo oczekiwany wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,5% po zrewidowanym wzroście o 0,1% w grudniu. Dane były zgodne z oczekiwaniami.

W raporcie stwierdzono, że ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu o 6,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, kontynuując tendencję spadkową z ostatnich miesięcy. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 6,2%. Inflacja w tym roku spadła w porównaniu z grudniowym wzrostem o 6,5%.

Chociaż roczna inflacja była nieco wyższa niż oczekiwano, w raporcie napisano:

„Był to najmniejszy 12-miesięczny wzrost od okresu kończącego się w październiku 2021 r.”. Roczna inflacja spadała przez ostatnie siedem miesięcy z rzędu, od najwyższego poziomu w czerwcu na poziomie 9,1%”.

Przeczytaj także : Czynniki przemawiające po stronie srebra

Bazowy CPI, który usuwa zmienne ceny żywności i energii, wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,4%. Bazowe dane również były zgodne z oczekiwaniami.

W całym roku inflacja bazowa wzrosła o 5,6%, co stanowi najmniejszy wzrost od ostatnich 12 miesięcy.

Rynek złota odnotowuje pewną zmienność w swojej początkowej reakcji na najnowsze dane o inflacji. Jednak ceny osiągnęły maksima sesyjne podczas handlu na poziomie 1 877,40 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,75% w ciągu dnia.

Patrząc na składowe indeksu, w raporcie stwierdzono, że koszty mieszkaniowe były „zdecydowanie” największym czynnikiem wzrostu inflacji zasadniczej, „odpowiadając za prawie połowę miesięcznego wzrostu wszystkich pozycji”.

W styczniu nastąpił również powszechny wzrost cen energii, przy czym indeks energetyczny wzrósł w zeszłym miesiącu o 2%.

Rynek złota utrzymuje się na dodatnim poziomie, ale nie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ wskaźnik CPI w USA wzrósł zgodnie z oczekiwaniami. Kwietniowe kontrakty terminowe na złoto były ostatnio notowane po 1872,20 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,47% w ciągu dnia.

Chociaż główne dane były nieco wyższe niż oczekiwano, Jim Wyckoff, starszy analityk techniczny w Kitco.com, zauważył, że rynki odetchnęły z ulgą, ponieważ ogłoszone dane są zgodne z oczekiwaniami.

„Trajektoria inflacji w USA wciąż zmierza w dół” – powiedział.

Andrew Hunter, starszy ekonomista w Capital Economics, powiedział, że spodziewa się przyspieszenia spadkowej tendencji inflacji, gdy niedobory towarów będą się zmniejszać, ceny mieszkań będą nadal spadać, a rynek pracy zacznie się ochładzać.

„Wraz z pozorną odpornością realnego wzrostu gospodarczego na początku tego roku, utrzyma to Fed na kursie do dalszego podnoszenia stóp podczas nadchodzących posiedzeń. Ale nadal uważamy, że wkrótce nastąpi ostrzejsze spowolnienie inflacji” – powiedział.

Może Cię zainteresuje :

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany