Złota moneta „Queen’s Beasts” waży 10 kg

0 130

W kwietniu zeszłego roku Mennica Królewska zaprezentowała wyjątkową złotą monetę Queen’s Beasts.

Mennica Królewska wyprodukowała największą monetę w swojej 1100-letniej historii – mierzącą 20 cm szerokości i 10 kilogramów wagi.

Moneta, która została opisana przez mennicę jako „dzieło sztuki„, ma nominał 10 000 funtów, a jej produkcja zajęła aż 400 godzin, w tym cztery dni polerowania. Wielkość monety jest zbyt duża, żeby zmieściła się w dwóch dłoniach.

Powstał tylko jeden oryginał, który został już sprzedany za sześciocyfrową sumę tajemniczemu nabywcy.

Do powstania monety ważącej 10 kilogramów o średnicy 200 mm zwykłe metody produkcji nie byłyby w stanie sprostać temu zadaniu, dlatego zespół najlepszych ludzi mennicy otrzymał wyzwanie wykonania tak imponującego dzieła. W procesie produkcji połączono tradycyjne i bardziej innowacyjne technologie produkcji monet, takie jak maszyny grawerujące do wycinania skomplikowanego wzoru.
Pracownicy działu obróbki wykonali również ręczną obróbkę monety aby usunąć wszelkie ślady po cięciu, po czym nastąpiły dni polerowania i technologia laserowego oszronienia w celu nadania tekstury.

Moneta kończy kolekcję pamiątkowych monet mennicy „Queen’s Beasts” . Seria czerpie inspirację z 10 heraldycznych, kamiennych posągów, które ustawione były na trasie królowej do Opactwa Westminsterskiego podczas jej koronacji w 1953 roku.

Począwszy od Lwa Anglii w 2016 roku, kolekcja przedstawiła historię i symbolikę każdego stworzenia po kolei.

Moneta ponownie łączy wszystkie 10 bestii w jednym projekcie, zawierając również lwa, gryfa, sokoła, byka, yale, greyhounda, smoka, jednorożca i konia.

Clare Maclennan, dyrektor działu monet okolicznościowych w Royal Mint, powiedział:

Jesteśmy zachwyceni, że możemy odsłonić w Royal Mint pierwszą największą brytyjską monetę, aby uczcić zakończenie naszej kolekcji monet okolicznościowych Queen’s Beasts. Jest to najnowsza z naszej serii Masterworks, która oferuje wyjątkowe dzieła sztuki dla kolekcjonerów, wyłącznie z The Royal Mint.

Kolekcja monet okolicznościowych The Royal Mint Queen’s Beasts zyskała na popularności od czasu wprowadzenia pierwszej bestii w 2016 roku i stała się zdecydowanym faworytem wśród kolekcjonerów monet na całym świecie.

Ta moneta wyznacza nowy standard mennictwa – łącząc wielowiekowe techniki z innowacyjną technologią, aby stworzyć wyjątkowe i piękne dzieło sztuki. Jest to największa moneta stworzona kiedykolwiek przez The Royal Mint i jest świadectwem wiedzy, rzemiosła i umiejętności naszego zespołu.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany