Jastrzębia niespodzianka Fed może zbić cenę złota w przyszłym tygodniu

0 168

Jastrzębia niespodzianka Fed może zbić cenę złota w przyszłym tygodniu

Mimo że złoto spodziewa się zakończyć tydzień powyżej 1800 USD za uncję, istnieje duża szansa na ruch w dół, ponieważ według analityków Rezerwa Federalna może nadal zaskakiwać jastrzębią polityka.

Pomimo rajdu, wykres szlachetnego metalu jest w zasadzie płaski w ciągu tygodnia, a lutowe kontrakty futures na złoto Comex utrzymują się na poziomie 1815 USD za uncję.

Wszystkie oczy zwrócone są teraz na listopadową inflację po tym, jak wskaźnik cen producentów (PPI) wzrósł bardziej niż oczekiwano.

Komunikat ma zostać opublikowany we wtorek, a analitycy ostrzegają, że inflacja prawdopodobnie pozostanie podwyższona i będzie powoli zwalniać.

„Przewiduje się, że w przyszłym tygodniu CPI będzie zmierzać we właściwym kierunku, ale nie spadnie tak szybko, jak wielu się spodziewa. W przyszłym tygodniu jestem częściowo niedźwiedzi w stosunku do złota” – powiedział Kitco News starszy analityk rynku OANDA, Edward Moya.
„Po Fed, złoto może się chwiać, ale potem w końcu ustabilizuje się. Patrząc na potencjalny spadek w przyszłym tygodniu, ale będzie to krótkotrwałe”.

Czego można się spodziewać po Fed

Fed ogłosi kolejną podwyżkę stóp procentowych w środę, a rynki oczekują wolniejszego tempa zacieśniania 50 pb wobec 75 pb. Ale wolniejsze tempo niekoniecznie oznacza, że bank centralny USA odchodzi od swojego planu. Prezes Fed, Jerome Powell, ostrzegł już, że stopy procentowe mogą pozostać wyższe przez dłuższy czas.

Inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na zaktualizowany wykres punktowy, prognozy ekonomiczne i język używany przez Powella podczas konferencji prasowej.

„Nowy wykres punktowy i nowe prognozy gospodarcze są czynnikami ryzyka dla złota. Wiadomość od Powella i innych mówców z Fed była taka, że tempo podwyżek może zwolnić, ale nadal możemy zaobserwować nieco wyższą końcową stopę procentową” — strateg towarowy TD Securities Daniel Ghali powiedział Kitco News.

Ghali dodał, że złoto korzysta z rajdu na krótkich pozycjach, który jest już bliski końca. „Obserwowaliśmy znaczną liczbę krótkich pozycji, które przyczyniły się do wzrostu cen złota. Gdy rok dobiega końca, zarządzający pieniędzmi niechętnie podejmują znaczne ryzyko. Od tego momentu , większość krótkich pokrycia znajduje się teraz w perspektywie, a cenom nadal grozi ryzyko bardziej jastrzębiego Fed na horyzoncie” – zauważył.

Ważny będzie również sposób, w jaki inwestorzy interpretują komunikaty Fed, wyjaśnił Moya.

„Ciekawe będzie zobaczyć, co inwestorzy myślą o Fed. Czy to będzie ostatnia podwyżka, po której nastąpi przerwa? Nadal można argumentować, że w lutym mogą wzrosnąć o kolejne 50 pb. A potem, w marcu, byłoby to to rzut karny. Nadal wydaje się, że dalsze zaostrzenie jest uzasadnione” – powiedział.

Oprócz danych makro, geopolityka może ponownie zacząć odgrywać większą rolę dla złota, ponieważ wojna na Ukrainie może dalej eskalować, ostrzegł Moya.

„To jest coś, nad czym musimy być na bieżąco. Ryzyko dalszej eskalacji wojny jest możliwe. To da złotu pewną wartość bezpiecznej przystani” – powiedział.

Siły rosyjskie zintensyfikowały w piątek działania, ostrzeliwując całą linię frontu w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Zachód o „wykorzystywanie” Ukrainy i wykorzystywanie jej mieszkańców jako „mięsa armatniego”.

Przeczytaj także: Złoto i srebro pewnie wchodzi w tydzień posiedzenia Fed

Poziomy cen złota do obserwowania

Aby złoto osiągnęło kolejny znaczący ruch w górę, musi przekroczyć 200-dniową średnią kroczącą na poziomie 1821 USD, powiedział starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly, w rozmowie z Kitco News.

„Poziom 1821 USD jest bardzo krytyczny. Jeśli rynek może zamknąć się powyżej tego poziomu, wtedy staję się byczy. W tej chwili złoto walczy o przekroczenie 200-dniowej średniej kroczącej. Tutaj również osiągnęło szczyt w zeszłym tygodniu” – powiedział.

Perspektywa stóp procentowych w przyszłym roku nada złotemu kierunek w przyszłym tygodniu, dodał Cholly, zauważając, że uważnie obserwuje również dolara amerykańskiego.

Ghali powiedział, że więcej zakupów nastąpi na poziomie 1830 USD za uncję, podczas gdy spadek do 1740 USD za uncję może wywołać wyprzedaż.

Moya widzi 1775 USD jako kluczowe wsparcie dla złota i 1830 USD jako górną granicę w obecnym przedziale cenowym.

Dane do obserwacji w przyszłym tygodniu

Wtorek: CPI w USA

Środa: decyzja Fed w sprawie stóp procentowych wraz z projekcjami ekonomicznymi FOMC

Czwartek: decyzja EBC w sprawie stóp procentowych, decyzja Bank of England, sprzedaż detaliczna w USA, liczba nowych bezrobotnych w USA, indeks przemysłu NY Empire State, indeks przemysłu Philly Fed

Może Cię zainteresuje:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany