Zimbabwe wprowadziło cyfrową walutę opartą na złocie

0 84

Cyfrowa waluta Zimbabwe oparta na złocie pojawia się rok po tym, jak kraj wprowadził złote monety, aby ustabilizować swoją szybko dewaluującą się walutę.

Zimbabwe wydało cyfrową walutę wspieraną złotem dla transakcji peer-to-peer i peer-to-business, jak również do działania jako przechowywania wartości, ponieważ waluta kraju nadal traci na wartości w stosunku do głównych walut.

Reserve Bank of Zimbabwe w oświadczeniu:

„Posiadacze fizycznych złotych monet, według własnego uznania, będą mogli wymieniać lub konwertować, poprzez system bankowy … na tokeny cyfrowe wspierane złotem”

Południowoafrykański kraj dołącza do innych państw afrykańskich, takich jak Nigeria, Ghana i RPA, które wprowadziły cyfrowe waluty, nawet jeśli kilka innych ma plany w pracach.

W przeciwieństwie do walut fiat, waluta ta jest powiązana z wartością rynkową złota, co pomaga utrzymać jej wartość na stałym poziomie. Cyfrowa waluta Zimbabwe oparta na złocie będzie używana jako prawny środek płatniczy i przechowywanie wartości obok dolara i obligacji Zimbabwe. Użytkownicy mogą kupować i sprzedawać ją za Dolary Zimbabwe i inne waluty obce.

Według doniesień państwowych mediów, Zimbabwe w kwietniu miało 350 kg (12 346 uncji) złota w rezerwach wycenianych na 22,80 mln dolarów po obecnej cenie i zamierza zbudować rezerwy do około 100 mln dolarów.

Zimbabwe, gdzie hiperinflacja była powtarzającą się cechą gospodarczą w ciągu ostatnich dwóch dekad, używa zarówno dolara amerykańskiego, jak i dolara Zimbabwe do transakcji. Ostatnie posunięcie polegające na wprowadzeniu monet opartych na złocie jest częścią szerszego planu banku centralnego mającego na celu ustabilizowanie lokalnej waluty kraju, która słabnie w stosunku do dolara amerykańskiego, poprzez upłynnienie nadmiaru płynności na rynku.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany