Wzrost produkcji złota w Rosji

0 50

Rosyjskie firmy wydobywające złoto zwiększyły w marcu produkcję o 26,5% rok do roku – wynika z najnowszych danych Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat).

W porównaniu do lutego, produkcja złota wzrosła o ponad 30%. W pierwszym kwartale liczba ta była o 9,1% wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Tymczasem produkcja kluczowych metali: srebra, platyny i palladu w Rosji wzrosła w marcu o 14,1% w ujęciu rocznym – wynika z danych Rosstatu.

Zapasy kruszcu w kraju również stale rosły w ciągu ostatniego roku, według Banku Rosji. Rezerwy złota skoczyły o 1 mln uncji w ciągu ostatniego roku do 74,9 mln uncji na dzień 1 marca, jak podał CBR w zeszłym miesiącu.

Popyt na złoto rośnie również wśród ludności – Rosjanie kupili ponad 75 ton złota inwestycyjnego w 2022 roku, według danych Ministerstwa Finansów.

Zachodnie sankcje spowodowały wzrost popytu na bezpieczne aktywa w kraju. W marcu ubiegłego roku rząd rosyjski zniósł 20% podatek od wartości dodanej na złoto dla osób fizycznych, ponieważ ludzie w pośpiechu przechowywali swoje oszczędności w obliczu zachodnich sankcji. Kilka miesięcy później uchylono również 13% podatek dochodowy od zysków ze sprzedaży sztabek złota. Od tego czasu popyt na metal szlachetny w kraju gwałtownie wzrósł.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany