Wzrost zainteresowania srebrnym American Eagle

0 177

Ceny srebrnych monet American Eagle w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły. Powód: od sierpnia amerykańska mennica wprowadza na rynek tylko niewielkie ilości do końca roku, a Amerykanie kupują srebro jak szaleni, by chronić swoje pieniądze przed rosnącą inflacją. W efekcie srebrne Orły są notowane w USA ze znacznym benefitem do wartości ceny spot srebra. Szczególną popularnością cieszą się roczniki 2022 i 2021 – ponieważ są to pierwsze roczniki z nowym motywem, który jest używany od czasu ponownego wprowadzenia tradycyjnych monet bulionowych.

Amerykański Orzeł do tej pory odgrywał raczej podrzędną rolę jako srebrna moneta bulionowa w Europie. W tej części świata jako inwestycje w srebro kupuje się Liść Klonowy z Kanady, Kangura z Australii, a także Krugerrand z RPA i Britannia z Wielkiej Brytanii. Na rynku światowym większe znaczenie ma jednak Orzeł Amerykański, a na swoim rodzimym rynku w Stanach Zjednoczonych Orzeł jest niekwestionowanym numerem jeden.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się zaskakujące, że srebrna moneta jest sprzedawana po znacznie wyższych cenach na rynku światowym, podczas gdy światowa cena rynkowa srebra wynosi zaledwie 20 euro. Jednak cena spotowa srebra jest ustalana na podstawie srebrnych papierów, które nie są poparte fizycznym srebrem. Tak więc, w zależności od dostępności lub braku fizycznego srebra, obok „oficjalnej” ceny srebra kształtuje się cena dla dóbr fizycznych, która może być znacznie wyższa od wartości spot.

Tę anomalię można wytłumaczyć zasadą podaży i popytu – ogromny popyt na srebrne Orły spotyka się z ograniczoną podażą. W przypadku Amerykańskiego Orła w srebrze wyniki są jednak szczególnie zdumiewające, ponieważ Mennica Stanów Zjednoczonych produkuje z pełną mocą. Mimo to, moce przerobowe najwyraźniej nie są wystarczające, aby zaspokoić niesamowity popyt na popularne egzemplarze Orłów.

Monety dostępne są w złocie i srebrze oraz w platynie i palladzie. Popularność Orła można tłumaczyć między innymi wysokim poziomem zabezpieczenia przed fałszerstwami, ponieważ od 2021 roku monety pojawiają się w zmienionym wzorze i z różnymi dodatkowymi zabezpieczeniami.

AMERYKAŃSKI ORZEŁ - SREBRNA MONETA                                                                      Najpopularniejsza, amerykańska, srebrna moneta bulionowa. Jest przy tym jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych, srebrnych monet na świecie. Każdego roku US Mint opuszcza 30-40 mln uncji srebra w postaci Orłów. Po raz pierwszy moneta została wyemitowana w 1986 roku. Awers monety to odwzorowanie projektu Adolpha A. Weinmana z początku XX wieku, przedstawiającego kobietę z gałązką oliwną. To  Liberty - personifikacja wolności, która stoi u podstaw etosu powstania państwa Stanów Zjednoczonych Ameryki. W tle dostrzec można wschód słońca nad Kapitolem. Rewers został zaprojektowany przez Johna Mercantiego w 1986 i od tamtego czasu pozostawał niezmieniony, aż do 2021 roku, kiedy to zastąpiony został przez projekt Emily Damstra, przedstawiający bielika lądującego na gałęzi. 
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany