Najpopularniejsze monety bulionowe

3 820

Najpopularniejsze złote monety bulionowe

Złoto jest świetnym zabezpieczeniem przed inflacją i jest uważane za jedną z najpopularniejszych alternatywnych lokat kapitału, ponieważ jest dostępna dla wielu klientów. A co jest bardzo ważne dla przeciętnego inwestora? Że może trzymać inwestycję w swoich rękach. Buliony zawsze były dobrą opcją. Na rynku dostępnych jest wiele złotych monet bulionowych ale dla kupującego złoto istotną informacją jest czy można będzie łatwo sprzedać na swoim rynku lub za granicą w przypadku kryzysu lub globalnego załamania finansowego. Dlatego warto wiedzieć na zaś jakie złote monety bulionowe najlepiej kupić i być przygotowanym mentalnie oraz wyedukowanym w tym kierunku.

Oto lista najpopularniejszych złotych monet bulionowych według sklepu FlyingAtom.gold na świecie do inwestowania,  z których każda jest na swój sposób unikatowa.

Południowoamerykański Krugerrand

Kiedy ktoś wspomina o południowoamerykańskim Krugerrandzie, w umyśle gra jedna rzecz: bogactwo i oczywiście prestiż. Moneta stała się tak synonimem tego, z czym większość inwestorów chciałaby się identyfikować, czyli bogactwa. Krugerrand w swoim składzie mieści około 91,67% złota, natomiast reszta to miedź. Moneta zawiera 22-karatowe złoto, a zawartość miedzi wynosi 8,33%, co czyni ją bardziej trwałym towarem.

Ma całkowitą wagę 33,930g w czym zawartość złota to 31,1g. Zazwyczaj są one dostępne w monetach 1/10, ¼, ½ i 1 uncji.

Nazwa monety pochodzi od pierwszego prezydenta Republiki Południowej Afryki Paula Krugera. Jeśli spojrzymy na awers, moneta przedstawia jego wizerunek, na rewersie znajduje się leżąca antylopa.
Moneta istnieje od 1967 roku. Krugerrand jako pierwszy wpadł na pomysł posiadania złota jako prawnego środka płatniczego. Jako jedyna spośród wymienionych monet bulionowych nie posiada nominału.

Mimo wprowadzenia innych monet bulionowych, południowoamerykański Krugerrand pozostaje znakiem rozpoznawczym wybieranym przez większość inwestorów. Na rynku sprzedaży i zakupów inwestorzy kupili więcej Krugerrandów niż wszystkie inne jednouncjowe złote monety.

Kanadyjski Liść Klonu (Maple Leaf)

To moneta bulionowa, która jest emitowana i wydawana corocznie przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Liść Klonu jest prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej 50 dolarów kanadyjskich. Liść Klonu ma 99,99% złota i  szczyci się tym, że jest jedną z najlepszych i najczystszych oficjalnych monet bulionowych na świecie. z wizerunkiem królowej Elżbiety z jednej strony i liściem klonu z drugiej. Moneta w wersji standardowej waży 31,1 grama, co odpowiada 1 uncji trojańskiej. Mniejsze monety to; 1/25 uncji, 1/20 uncji, 1/10 uncji, ¼ uncji i ½ uncji.
Złoty Liść Klonu został wprowadzony w czasie, gdy trudno było znaleźć południowoamerykańskiego Krugerranda, z powodu polityki apartheidu w latach 70. i 80. XX wieku. Jest jedną z najbardziej poszukiwanych monet bulionowych na rynku.

Amerykański Orzeł (American Eagle)

Moneta US American Eagle została wprowadzona w 1986 roku. Jest to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych złotych monet bulionowych. Zaprojektowana przez Augusta Saint-Gaudensa. Kiedy spojrzymy na awers, bardzo wyraźnie widać, wspaniale stojącą Lady Liberty trzymająca w jednej ręce pochodnię, w drugiej gałązkę oliwną, a po drugiej stronie monety wygrawerowany orzeł.

Oferowana w gramaturach 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz, oraz 1 oz. Zgodnie z prawem, złoto musi pochodzić ze źródeł leżących na terenie Ameryki Północnej z dodatkowym stopem srebra i miedzi, pomagających zachować trwałość i odporność monety na zarysowania. Dlatego też moneta ma próbę 91,67%(22 karaty), zawartość srebra i miedzi wynoszą odpowiednio 3% i 5,33%. Waga całkowita to 33,930g w czym zawartość złota to 31,1g. Nominał 50 $.

American Eagle reprezentuje prawdziwą dumę i dziedzictwo narodu amerykańskiego w świecie. Jest natychmiast rozpoznawalny dzięki znakowi wolności.

Amerykański Orzeł jest dość łatwy w handlu, kupnie, sprzedaży na całym świecie. Są to ulubione monety bulionowe inwestorów i wielu kolekcjonerów.

Złoty Australijski Kangur  (Australian Gold Nugget)

Australijski Kangur został po raz pierwszy wprowadzony na początku 1987 roku przez Gold Corp (instytucję należącą do rządu Australii Zachodniej) ma status legalnego środka płatniczego i jest bity z 24-karatowego złota( 99,99% ). Wydawane w 1 uncji, ½ uncji, ¼ uncji, 1/10 uncji i 1/20 uncji, a jego wartość nominalna to dolar australijski. Nominał 1uncji to 100 AUD.

Na awersie samorodka (popularna nazwa australijskiego złota) widnieje portret królowej Elżbiety II, natomiast rewers monety każdego roku się zmienia. Na nim widnieje złoty kangur australijski. To jedna z niewielu złotych monet bulionowych, które co roku zmieniają swój wygląd. W 2011 roku mennica Perth Mint wybiła pierwszą na świecie jednotonową złotą monetę. Australijska moneta ma nominalną wartość 1 000 000 australijskich dolarów i złoto w nim zawarte jest warte przeszło 50 mln dolarów australijskich i wielokrotnie przekracza wartość nominalną.

Filharmonik Austriacki

Ta złota moneta została po raz pierwszy wybita w 1989 r., a do 1992 r. była na szczycie i okazała się bestsellerem. Tak było również przez wiele lat, np. w 1995 r., kolejnym 1996 r. i w 2000r.

Moneta jest hołdem dla światowej sławy Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jest w niej zawarte 24-karatowe złoto 99,99% próby. Na awersie znajdują się słynne organy piszczałkowe z Goldener Saal z wiedeńskiego Musikverein, natomiast na rewersie osiem charakterystycznych instrumentów orkiestrowych: cztery skrzypce na pierwszym planie oraz róg wiedeński, fagot i harfę z tyłu. Filharmoniki dostępne są w 1/25, 1/10, ¼, ½ i 1 uncji. Jest to jedyna złota moneta o nominale w euro, prawnie uznana jako środek płatniczy w Austrii. Złota moneta 1oz ma nominał 100 EUR. Monetę łatwo kupić w Europie i obu Amerykach.

Amerykański Bizon (American Buffalo)

Pierwsza złota moneta bita przez Mennicę Stanów Zjednoczonych od 2006 roku. Jest to 24-karatowa złota moneta, a jej duma wynika z faktu, że ma najwyższą czystość 99,99% próby. Jest odpowiedzią  na złoty Liść Klonu Kanady. Moneta ma po jednej stronie bawoła, druga strona to klasyczny profil rdzennych Amerykanów. Oprócz tego na monecie jest wybity nominał 50$ i jest prawnym środkiem płatniczym.

Jedną z charakterystycznych cech tych monet jest to, że mają nieregularne krawędzie, a ich grubość będzie się odpowiednio różnić. Czasami pół milimetra lub nawet więcej.

Rozpoznawalność i akceptowalność amerykańskiego bizona sprawia, że jest łatwo zbywalna w Polsce i na świecie.

Brytyjska Britannia

Mądra inwestycja dla poważnych inwestorów. Oryginalna i piękna postura monety stawia ją w czołówce dla wszystkich, którzy chcą zainwestować w monety bulionowe.

Historia złotej Britanni zaczyna się w roku 1987, dwadzieścia lat po tym, jak RPA zaczęło bić swojego Krugerranda. Pierwotnie moneta bita była ze złota próby 917, zawierającą domieszkę miedzi. Później miedź zastąpiona została srebrem, a od 2013 roku, złota Britannia bita jest ze złota próby .9999.

Rewers monety stanowi bogini Britannia, uzbrojona w trójząb i tarczę, nosząca na głowie hełm centuriona. Awers zdobi tradycyjnie portret królowej Elżbiety II, który zaprojektowany jest przez znakomitego grawera i medaliera, od lat współpracującego z Royal Mint – Jody’ego Clarka. Odpowiada on całościowo m.in. za projekt monet z serii Bestie Królowej, cieszące się w ostatnim czasie ogromną popularnością.

Monety są dostępne w ½ uncji, ¼ uncji,1/10uncji i 1/20 uncji. Jedno uncjowa złota Britannia ma nominał 100 £.

Chińska Panda

Chiny zaczęły bić złote monety bulionowe w 1982 roku. Monety Panda są wyjątkowe i zawsze będą zajmowały szczególne miejsce w handlu złotem. Są to pierwsze wysokiej klasy monety o próbie 99,99% i co roku przedstawiające inny portret pandy.

Panda to symbol Chińskiej Republiki Ludowej – najbardziej zagrożony wyginięciem gatunek zwierząt i to właśnie to zwierzę znajduje się na rewersie monety. Awers monety przedstawia Świątynię Nieba, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która stanowi kompleks budowli sakralnych, znajdujących się w centrum Pekinu.

Monety chińskie Panda  to po złotych australijskich Kangurach są jednymi z niewielu monet, które zmieniają swój projekt każdego roku, z wyjątkiem monet z 2001 i 2002 r., które mają ten sam wzór.

Chińska złota panda pochodzi z kilku mennic, w tym z Pekinu, Shenzen, Szanghaju, Shenyang. Zwykle są dostępne w 1/20, 1/10, ¼, ½, 1 uncji. Nominał 1 oz złotej Pandy to 500 juanów.

Od wielu lat Chińska Panda spotyka się z ogromnym zainteresowaniem wśród indywidualnych inwestorów. Limitowana podaż oraz zmieniający się regularnie rewers monety stale podbijają jej wartość na rynku.

Reklama 742,6×120
3 komentarzy
  1. […] podsumowaniu za 2019 r. w kategorii produkcji hutniczej, w przypadku złota metalicznego znajdziemy liczbę 103.7 tys uncji, co odpowiadałoby 3.22 tony. Prawie cały wolumen jest […]

  2. […] brytyjskich monet będzie miało również wpływ na monety bulionowe z 2022 i 2023 roku. Elżbieta II widniała bowiem m.in. na monetach Britannia, Tudor Beasts dla […]

  3. […] jako srebrna moneta bulionowa w Europie. W tej części świata jako inwestycje w srebro kupuje się Liść Klonowy z Kanady, Kangura z Australii, a także Krugerrand z RPA i Britannia z Wielkiej Bryt… Na rynku światowym większe znaczenie ma jednak Orzeł Amerykański, a na swoim rodzimym rynku w […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany