Wielki import złota ze Szwajcarii do Turcji

0 75

Import złota do Turcji ze Szwajcarii wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od co najmniej 2012 roku, ponieważ gwałtownie rosnąca inflacja w kraju zwiększyła popyt na metal szlachetny.

Według szwajcarskich danych celnych do Turcji wysłano ponad 58 ton metali szlachetnych, co jest największą miesięczną liczbą od stycznia 2012 roku. Oszałamiająca liczba – która stanowi 42% całkowitego eksportu złota ze Szwajcarii – nastąpiła po gwałtownym wzroście zakupów złota w zeszłym roku po tym, jak turecka inflacja konsumpcyjna wzrosła do 85%.

Rząd turecki zmierza teraz do ograniczenia importu złota po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, w którym zginęło ponad 41 000 osób. Banki są również zobowiązane do ustalania minimalnych spreadów, po których mogą sprzedawać złoto nabywcom krajowym, ograniczając popyt.

Źródło: Bloomberg.

Kupowanie złota przez obcokrajowców było jedną z największych presji na zewnętrzne finanse Turcji w ostatnich miesiącach, obciążając i tak już delikatną lirę. Krajowy bank centralny był w zeszłym roku największym nabywcą wśród instytucji publicznych, dodając 148 ton do swoich rezerw złota.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany