Brazylia podejmuje kroki w odniesieniu do nielegalnego wydobycia

0 85

Rząd Brazylii przyjmuje nowe podejście do ograniczenia nielegalnego wydobycia złota w Amazonii, opracowując przepisy, które wymagałyby elektronicznych paragonów podatkowych za zakup i sprzedaż metalu szlachetnego, podają cztery źródła zaznajomione z planami.

Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva chce zakończyć lata zaniedbań środowiskowych pod rządami skrajnie prawicowego poprzednika Jaira Bolsonaro i ograniczyć nielegalne wydobycie w Amazonii. Lula obiecał również powstrzymać wylesianie, które osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat pod rządami Bolsonaro, oraz lepszą opiekę nad rdzenną ludnością Amazonii, której zagrażają uzbrojeni, przenoszący choroby górnicy.

Projekt rozporządzenia tymczasowego, do którego Reuters dotarł w środę, proponuje nowe zasady kupna, sprzedaży i transportu złota. Propozycja wspierana przez Ibrama z brazylijskiego przemysłu wydobywczego traktowałaby naturalne złoto jako aktywa finansowe, które muszą najpierw zostać zakupione przez agencję lub brokera autoryzowanego przez bank centralny Brazylii.

Złoto jest obecnie sprzedawane z papierowymi paragonami od sprzedawcy „w dobrej wierze”, co uniemożliwia prześledzenie jego pochodzenia. Elektroniczny paragon,, musi określać nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedającego, kopalnię, w której wydobywano złoto, oraz numer pozwolenia dla kopalni.

Bank centralny i inne agencje rządowe badają wprowadzenie elektronicznych paragonów podatkowych za kupno i sprzedaż złota w celu ustalenia, czy wydobywano je nielegalnie, podał bank w dokumentach opublikowanych w poniedziałek. Według NBP celem jest wprowadzenie „nowego systemu kontroli, który umożliwi śledzenie wydobytego złota i akceptację faktur elektronicznych”.

Uważa się, że około połowa ze 100 ton złota, które Brazylia produkuje każdego roku, jest nielegalnie wydobywana i prana przez pośredników finansowych regulowanych przez bank centralny, według grupy lobbystów górniczych Ibram. Sytuacja jest tak zła, że ​​nawet bank centralny nie wie, czy kupowane przez niego złoto jest legalne, czy nielegalne.

Jungmann, którego grupa lobbystyczna reprezentuje międzynarodowe i duże państwowe firmy wydobywcze działające w Brazylii, wezwała rząd do podjęcia kroków w celu rozbicia sieci, która pierze nielegalne złoto za pośrednictwem systemu finansowego, aby sprzedawać je nabywcom w miejscach takich jak Szwajcaria i Wielka Brytania .

Nowy lewicowy rząd Brazylii rozpoczął w zeszłym tygodniu operację policyjną w celu eksmisji około 20 000 górników z rezerwatu przyrody Yanomami na granicy z Wenezuelą po ogłoszeniu stanu wyjątkowego z powodu śmierci spowodowanej niedożywieniem.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany