Wielka Brytania: dwóch królów, jeden rocznik

2 183

Śmierć brytyjskiej królowej Elżbiety II to wydarzenie roku nie tylko w historii świata, ale także w świecie monet. Kilka tygodni temu portret nowego króla Karola został odsłonięty. Mennice na całym świecie przygotowują się do zmiany następcy tronu na monetach. Po prezentacji portretu Karola początkowo nie spodziewano się żadnych dalszych wiadomości o nowych monetach, ale teraz królewska mennica z Wielkiej Brytanii zaskakuje.

Jak już wiadomo, nakład monet inwestycyjnych Britannia z 2023 roku nadal będzie emitowany z podobizną królowej Elżbiety II. Monety zostały najwyraźniej wyprodukowane za życia królowej i Mennica Królewska nie zdecydowała się na anulowanie już wybitego monogramu. Sensacją numizmatyczną jest natomiast fakt, że od 1 grudnia 2022 roku produkcja monet Britannia będzie kontynuowana z rokiem 2023 i podobizną króla Karola. Mówiąc wprost: będą dwa warianty rocznika 2023.

Ta historyczna decyzja może być rozumiana jako ostatni hołd Mennicy Królewskiej dla jej najwyższego przywódcy. Królowa była bowiem przedstawiana łącznie na pięciu portretach monet brytyjskich, a także dała początek licznym monetom okolicznościowym. Najwyraźniej osoby odpowiedzialne w Walii nie miały serca do niszczenia monet z portretem monarchy stulecia. Ponadto rolę mogły odegrać aspekty zrównoważonego rozwoju, ponieważ ponowne przetopienie monet i wybicie ich od nowa wymagałoby ogromnej ilości energii.

Dla kolekcjonerów, którzy chcą dodać kawałek współczesnej historii do swojej kolekcji i dla inwestorów zorientowanych na zysk, istnieje teraz kilka ekscytujących możliwości. Z jednej strony należy się spodziewać, że rocznik 2022 monet Britannia będzie zyskiwał na wartości w ponadprzeciętnym tempie, ponieważ jest to ostatni regularny rocznik z podobizną królowej. Kolejny rok – 2023 – również może odnotować duży popyt, ponieważ w historii ludzkości rzadko zdarzały się porównywalne sytuacje, w których na jednym typie monety uwieczniono dwóch władców w jednym roku. Pamiętamy rok trzech cesarzy 1888 – ale podobne znaczące wydarzenia w historii świata można policzyć na palcach jednej ręki.


Wraz z Britannią inwestorzy i kolekcjonerzy otrzymują monetę, która jest nie tylko bardzo interesująca w obecnym kontekście. Jest to jedna z najbardziej odpornych na fałszerstwa monet kruszcowych na świecie. Mennica Królewska w ostatnich latach dokonała przeglądu mennictwa i dodała liczne zabezpieczenia. Oznacza to, że fałszerze przez długi czas będą mieli utrudnione zadanie z tym produktem inwestycyjnym.

Reklama 742,6×120
2 komentarzy
  1. […] od królowej Elżbiety II do Karola III to nie tylko wydarzenie stulecia w historii świata, ale także w świecie monet. Już […]

  2. […] monety Britannia, wykute z czystego złota, wyposażone w specjalne zabezpieczenia, z wizerunkiem króla Karola III, […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany