Cena złota zagrożona, rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA przekracza 4%

0 100

Rynek złota kończy tydzień w dół o prawie 90 USD w porównaniu z październikowymi maksimami, ponieważ inwestorzy odnawiają swoje oczekiwania co do bardzo agresywnej Rezerwy Federalnej na koniec roku.

Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych przekroczyły w piątek 4%, podczas gdy indeks dolara amerykańskiego zbliżył się do 20-letnich maksimów po danych makro z tego tygodnia utrwalił pogląd na więcej podwyżek stóp, a nie na zwrot ze strony Fed.

W odpowiedzi złoto spadło poniżej poziomu 1650 USD za uncję, a grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex ostatnio notowane były na poziomie 1647,80 USD, co oznacza spadek o 1,74% w ciągu dnia.

„To staje się niebezpieczne dla złota. Rynek nie pokazuje ulgi, jeśli chodzi o siłę dolara. To, co sprawia, że ​​jest to tak trudne, to widok japońskiego jena na poziomach niższych niż kryzys azjatycki i funta brytyjskiego w trakcie radzenia sobie z ryzykiem stabilności finansowej rynku”. Starszy analityk rynku OANDA, Edward Moya, powiedział Kitco News.

A ze strony politycznej jest mało prawdopodobne, aby amerykańscy urzędnicy wkrótce interweniowali, pozwalając na rozegranie rajdu dolarowego. W tym tygodniu sekretarz skarbu USA Janet Yellen skinęła głową na rajd dolara, utrzymując złoto w niepewnej sytuacji.

„Spoglądamy na otoczenie, w którym dolar będzie grał w zamian za bezpieczne przepływy i oczekiwania dotyczące podwyżek stóp Fed” – zauważył Moya.

Co gorsza, to zmieniające się perspektywy Fed.

„Inflacja okazuje się być bardziej sztywna. Rynki będą powoli zwiększać swoje oczekiwania na podwyżki stóp Fed. A to dla mnie zmienia zasady dotyczące perspektyw złota” – dodał Moya.

Według CME FedWatch Tool, istnieje 99,7% szans na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych w listopadzie, 74% szansę na dodatkową podwyżkę o 50 punktów bazowych w grudniu i prawdopodobnie serię mniejszych podwyżek stóp procentowych w lutym i w marcu.

W ciągu jednego tygodnia rynek przeszedł od wyceniania podwyżek o wartości 125 pb, zanim zobaczył szczyt, do teraz szukania podwyżek o wartości 175 pb, wyjaśnił Moya.

„To nie jest dobra wiadomość dla nieoprocentowanego złota” – powiedział.

Bardziej agresywne działania Fed będą oznaczać większą zmienność cen złota w najbliższej przyszłości, potwierdził szef strategii surowcowej TD Securities Bart Melek.

„Czwartkowe dane o CPI pokazały, że inflacja nadal jest powyżej oczekiwań, a rdzeń idzie coraz wyżej. Fed będzie musiał sprawiać wrażenie, że jest gotów zrobić wszystko, co konieczne, aby kontrolować inflację. Patrząc na krzywą ceny do marca wyniosą prawie 5%” – powiedział Melek dla Kitco News.

Wiadomość pochodząca od Fed nie pozwoli, aby złoto utrzymało jakiekolwiek wzrosty, ostrzegł starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly. A fakt, że złoto nie przekroczyło w zeszłym tygodniu 1740 USD, jest kolejnym negatywnym znakiem dla przyszłej akcji cenowej.

„Fed ma miejsce na większe podwyżki stóp procentowych. Złoto nie będzie w stanie zwyżkować w obliczu tych agresywnych ruchów”, powiedział Cholly Kitco News.

„To, czy uda nam się wykupić 1600 dolarów, czy nie, to wielka sprawa. Prawdopodobnie ponownie przetestujemy wrześniowe minima”.

Poziomy wsparcia do obserwacji

Kolejny poziom wsparcia dla złota to 1615 USD, a następnie 1580 USD za uncję, zauważył Melek. Opór wynosi około 1700 USD, 1707 USD i 1711 USD.

Złoto nie spędziło dużo czasu poniżej 1600 dolarów za uncję od 2019 r., co sprawia, że ​​niektórzy analitycy martwią się, jak nisko może spaść złoto, jeśli spadnie poniżej tego poziomu.

„Jeśli przekroczymy 1620 USD, może to doprowadzić nas do 1600 USD. Jeśli przekroczymy poziom poniżej 1600 USD i w zależności od katalizatora, niewiele osób będzie tego bronić. powiedział.

„Od 2019 r. nie było wielu testów poziomów wsparcia poniżej 1600 USD. Prawdopodobnie patrzymy na 1565 USD”.

Wszelkie negatywne wiadomości makro w przyszłym tygodniu mogą działać na korzyść złota, dodał Moya, wskazując na pierwszy poziom oporu na poziomie 1,675 USD za uncję.

„Jeżeli nadal będziemy słabnąć w regionalnych sondażach Fed, a na rynku mieszkaniowym pojawią się dalsze oznaki ochłodzenia, powinno to poprzeć argument, że jesteśmy bliscy prawidłowej wyceny tego, jak daleko Fed może posunąć się z zaostrzeniem polityki pieniężnej. Zła wiadomość to dobra wiadomość dla złota” – zauważył Moya.

Dane makro na przyszły tydzień

Poniedziałek: Nowy Jork Empire State Manufacturing Index

Wtorek: Produkcja przemysłowa w USA

Środa: pozwolenia na budowę w USA, rozpoczęcie budowy mieszkań

Czwartek: roszczenia bezrobotnych w USA, Philadelphia Fed Manufacturing Index, U.S. Existing Home Sales

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany