Sbierbank sprzedał 89 ton srebra i 7 ton złota w 2022 r.

0 222

Sbierbank sprzedał 89 ton srebra i 7 ton złota w 2022 r.

Największy rosyjski pożyczkodawca Sbierbank sprzedał 100 ton metali szlachetnych, z czego 89 ton stanowiło srebro.

Klienci Sberbanku otworzyli 300 000 nowych nieprzydzielonych kont metalowych od stycznia do września, podał Interfax, powołując się na oświadczenie banku z tego tygodnia.

A łączna ilość sprzedanych metali szlachetnych wyniosła około 100 ton. Według banku blisko siedem ton to złoto, 89 ton to srebro, a po jednej tonie platyna i pallad.

Na złoto Rosjanie wydali w Sbierbanku około 550 milionów dolarów.

Niealokowane rachunki z metali szlachetnych oznaczają, że bank pozostaje właścicielem zakupionego kruszcu szlachetnego, a rachunki klientów są tylko zasilane. Sberbank opracował opcję nieprzydzielonych kont z metali szlachetnych, aby przyspieszyć proces otwierania konta i sprzedaży metali szlachetnych.

W marcu Rosjanie zaczęli kupować złoto, gdy rubel załamał się po inwazji tego kraju na Ukrainę.

Główne lokalne banki poinformowały o wzroście popytu na złoto, gdy Rosjanie pospiesznie zainwestowali w złoto i monety, aby chronić swoje oszczędności. Krajowy bank centralny musiał nawet tymczasowo wstrzymać krajowe zakupy złota od lokalnych banków, aby pozostawić zapasy zwykłym konsumentom.

W tym samym miesiącu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o zniesieniu 20% podatku VAT od zakupu metali. Ten ruch miał na celu zachęcenie do kupowania metali szlachetnych zamiast walut obcych, takich jak dolar amerykański i euro w czasie, gdy rosyjski rubel gwałtownie spadał.

Zwyżka cen złota zostanie wznowiona po zbudowaniu fundacji zbliżonej do 1999 r., obserwuj dysproporcję USD w stosunku do EUR, mówi Bloomberg Intelligence

Złoto buduje fundament podobny do tego ustanowionego w 1999 r., a gdy ta baza cenowa zostanie ustalona, ​​rajd złota zostanie wznowiony, według Bloomberg Intelligence.

Najniższa cena ustalona w 1999 r. na poziomie około 250 USD była tak solidna, że ​​złoto już nigdy nie powróciło poniżej niej. A starszy strateg towarowy Bloomberg Intelligence, Mike McGlone, widzi podobny trend rozwijający się w 2022 r. McGlone wskazał na złoto w dolarach amerykańskich w porównaniu ze złotem w euro i jenie japońskim jako coś, na co warto zwrócić uwagę.

„Różnica w złocie denominowanym w dolarach w stosunku do złota w euro zbliża się do poziomów, które utworzyły trwałą podstawę dla ceny metali w 1999 roku. Spadek o około 10% w 2022 do 28 września, złoto dolarowe w porównaniu z odpowiednimi wzrostami o 5% i 10 % dla euro i jena” – powiedział McGlone. „Agresywne zaostrzanie polityki przez Fed w celu przeciwdziałania inflacji i podwyższonym cenom aktywów – co utrzymuje dolara, gdy reszta świata próbuje nadrobić zaległości – odzwierciedla trendy sprzed dwóch dekad. to zaczęło się od tej bazy.”

Światowy PKB dramatycznie spada po tym, jak banki centralne zsynchronizowały podwyżki stóp w globalnej walce z inflacją.

„Wzrost złota w ujęciu innym niż dolar pokazuje rodzaj stresu, który może zakłócić trajektorię podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną” – zauważył McGlone w swoich październikowych prognozach dotyczących metali.

„Względne dyskonto w rozpiętości dolara w stosunku do euro w złocie pokazuje niepokój walutowy i sugeruje potencjalny katalizator dna złota – złagodzenie oczekiwań podwyżek stóp procentowych Fed.”

A gdy tylko pojawi się oznaka, że ​​Fed jest gotowy do złagodzenia, będzie to idealny czas, aby złoto wróciło do trybu zwyżkowego.

„Agresywne zaostrzanie polityki przez Rezerwę Federalną jest głównym przeszkodą dla ceny złota w 2022 roku, a jeśli przeszłe trendy są mapą drogową, to również minie. Kluczowe pytanie może brzmieć, kiedy” – dodał McGlone.

„To ma sens, że cena złota w dolarach spadła o około 10% w 2022 r., przy mniej więcej takim samym wzroście indeksu szerokiego dolara ważonego handlem, ale większość scenariuszy może sprzyjać wznowieniu trwałej aprecjacji tego metalu”.

Jednym z głównych bodźców, które mogą wymusić odwrócenie lub wstrzymanie zacieśniania polityki przez Fed, jest kontynuacja spadków na amerykańskiej giełdzie. „Spodziewamy się, że Fed i bankom centralnym uda się złagodzić inflację i widzimy ryzyko przechylenia się w kierunku wydłużonego okresu deflacji, który może faworyzować złoto” – wyjaśnił McGlone.

Tymczasem metale nieszlachetne patrzą na scenariusz strat, w którym oczekuje się, że ceny spadną jeszcze bardziej, jak wskazuje raport Bloomberg Intelligence.

„Spadek o około 12% w ciągu 12 miesięcy dla Bloomberg Industrial Metals Index może być niewystarczający, szczególnie jeśli spadająca globalna podaż pieniądza jest wskazówką” – powiedział McGlone. „W czasie kryzysu finansowego, który był bardziej skoncentrowany na USA, metale przemysłowe osiągnęły dno z około 60% rocznym spadkiem. Surowce są globalne, a największa liczba banków centralnych w historii podnosi stopy procentowe, a płynność spada z większą prędkością w porównaniu z 2009 r. zwiastują podobny wynik w przypadku miedzi i metali nieszlachetnych”.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany