W Niemczech odkryto proceder prania złota o wartości wielu milionów euro

0 10

W Niemczech jest prowadzone dochodzenie, które dotyczy schematu prania pieniędzy obejmującego transakcje złotem o rzekomej wartości kilku milionów euro. Dochodzenie koncentruje się na złocie nieznanego pochodzenia zakupionym w Niemczech, przewiezionym do Turcji, a następnie ponownie przywiezionym do Niemiec jako złota biżuteria.

Funkcjonariusze uważają, że 43-letni podejrzany prowadził działalność importową i eksportową za pośrednictwem nieaktywnych ekonomicznie fałszywych firm, aby ukryć pochodzenie metalu szlachetnego i przepływy pieniężne.

Carina Orth z Urzędu Celnego we Frankfurcie:

„Ze względu na niejasne pochodzenie złota i wykorzystanych funduszy, nie można wykluczyć, że pochodzą one z potencjalnie obciążających zaliczek”

Dochodzenie jest prowadzone przez Wspólną Grupę Dochodzeniową ds. Finansowych (GFG) Urzędu Celnego we Frankfurcie nad Menem (Der Zoll ) i Krajowego Urzędu Policji Kryminalnej Nadrenii-Palatynatu.

Funkcjonariusze poinformowali, że w październiku 2023 r. podczas kontroli celnej w Prüm skonfiskowano około 522 000 euro, broń i 19 kilogramów złota.

„W szczególności zidentyfikowane anomalie wskazywały na możliwy związek z praniem pieniędzy. Wyniki analizy operacyjnej zostały zatem szczegółowo opracowane w raporcie analitycznym i przesłane do właściwego organu ścigania”

Śledczy powiedzieli, że obszerne dokumenty biznesowe, dane komputerowe i system wideo zostały zajęte podczas przeszukań pięciu lokali mieszkalnych i komercyjnych w Düsseldorfie, schronisku na śmieci w Markgräflerland i Luksemburgu przez służby celne i policję.

Funkcjonariusze powiedzieli, że od końca 2023 r. prowadzą dochodzenie w sprawie 43-letniego oskarżonego i jego domniemanego wspólnika w związku z podejrzeniem o pranie pieniędzy w związku z transakcjami złotem.

Wspólne finansowe grupy dochodzeniowe istnieją między urzędami celnymi, krajowymi urzędami kryminalnymi i Komendą Główną Policji Kraju Saary, a także między Urzędem Celnym Policji Kryminalnej i Federalnym Urzędem Policji Kryminalnej. Zostały one utworzone specjalnie w celu zwalczania prania pieniędzy i ukrywania majątku.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany