Chiny sprzedają amerykańskie obligacje skarbowe i kupują złoto

0 14

Chiny aktywnie wycofują się z amerykańskich obligacji skarbowych i kierują swoje inwestycje w stronę złota, co wskazuje na strategiczny ruch mający na celu zmniejszenie ich zależności od dolara amerykańskiego.

Jak poinformował Departament Skarbu USA, we wrześniu 2023 roku nastąpiła zauważalna zmiana, a stan posiadania amerykańskich obligacji skarbowych przez Chiny spadł do najniższego poziomu od maja 2009 roku.

Chiny zmniejszyły swój portfel amerykańskich obligacji skarbowych o 27,3 mld USD, obniżając go do 778,1 mld USD we wrześniu 2023 roku. Był to siódmy z rzędu miesiąc takiej sprzedaży.

Zachowanie to jest częścią szerszego wzorca, w którym wiele krajów wycofuje się z amerykańskich obligacji rządowych. Pomimo tego trendu, Japonia pozostaje największym wierzycielem USA, a tuż za nią plasuje się Wielka Brytania. Oba kraje podobnie zmniejszyły swoje zasoby obligacji, a cięcia wyniosły odpowiednio 28,5 mld USD i 29,2 mld USD we wrześniu.

Mimo, że Chiny mogą rozważać ruch w kierunku wsparcia juana złotem, to taka zmiana może być obecnie realizowana jedynie w ograniczonym zakresie. Nawet znacznie większe rezerwy złota niż sugerują oficjalne dane nie wystarczyłyby do pokrycia wszystkich juanów w obiegu przy obecnym kursie wymiany, co wskazuje, że strategia Chin może obejmować stopniowe lub częściowe podejście do przyjęcia standardu złota.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany