Złoto czy Crypto/Bitcoin ? W którym kierunku podążać?

0 93

Analitycy i ekonomiści biją na alarm w związku z nadchodzącą recesją. Po Wielkiej Recesji, która rozpoczęła się pod koniec 2000 roku, dekadę później nastąpiła recesja COVID-19, jedna z najkrótszych w historii. Powtarzanie się recesji sprawiło, że inwestorzy ponownie zainteresowali się tym, aby w razie tej, stracić jak najmniej.

Jako inwestor, tradycyjnie trzymasz część swojego portfela w metalach szlachetnych, takich jak złoto. Stanowi to zabezpieczenie przed stratami, jakie mogą ponieść akcje podczas spadkowego trendu gospodarczego. Okazało się to skuteczne i nadal jest, ale nowa alternatywa rzuca wyzwanie tej starej metodzie ochrony kapitału. Bitcoin okazuje się być interesującym aktywem dla inwestorów, ponieważ istnieje już wystarczająco długo, aby zyskać uznanie i wsparcie – pokazuje nawet kilka trendów.

Bitcoin

Bitcoin pojawił się w 2009 roku – zdecentralizowana technologia zapoczątkowała nową erę w finansach i inwestowaniu. Początkowo te cyfrowe waluty były atrakcyjne tylko dla kilku niszowych entuzjastów. W 2010 roku pierwsi spekulanci odkryli, że Bitcoiny, które wcześniej kupowali za ułamki centa, wzrosły do 0,09 USD za Bitcoina. Popularne stały się duże farmy wydobywcze Bitcoinów, pojawiły się też giełdy kryptowalut.

Kiedy pandemia Covid-19 zaczęła zamykać gospodarki na całym świecie w 2020 roku, spekulanci i inwestorzy zauważyli, że wartość Bitcoina nie spada wraz z wartościami akcji. Zaczęli pompować w niego kapitał, inwestorzy instytucjonalni nadal szukali sposobów na stworzenie z niego instrumentów inwestycyjnych i funduszy, a jego cena gwałtownie wzrosła – w kwietniu 2021 roku cena Bitcoina osiągnęła 61 000 dolarów.

Inwestorzy i spekulanci zaczęli używać Bitcoina w strategii buy-and-hold , ponieważ jego cena wahała się w ciągu całego 2021 roku, mając nadzieję, że utrzyma wartość w miarę trwania pandemii.

Złoto

Złoto historycznie dobrze radzi sobie podczas korekt rynkowych, ponieważ utrzymuje swoją wartość; jego cena utrzymuje się na dość stałym poziomie, a następnie ma tendencję do wzrostu, gdy inwestorzy przenoszą się z akcji do złota, jeśli grozi im recesja. To sprawia, że jest ono przydatne jako zabezpieczenie – inwestycja, która porusza się w przeciwnym kierunku – przed korektami rynkowymi lub recesjami.

Podczas pandemii Covid-19 nie wszyscy inwestorzy zwrócili się w stronę Bitcoina; wielu podążało za tradycyjnymi strategiami i przeszło na złoto. W rezultacie cena złota poszybowała z poziomu nieco poniżej 1300 USD pod koniec 2019 roku do prawie 2100 USD w połowie 2020 roku. Przez 2021 r. jego cena spadała wraz z powolnym ożywieniem gospodarek, ale nadal była średnio wyższa niż poziomy sprzed pandemii recesji.

Kluczowe różnice

Złoto dominowało w gospodarkach i na rynkach przez tysiące lat jako środek wymiany i przechowywania bogactwa. Bitcoin został wprowadzony na rynek w 2009 roku i zyskał powszechne uznanie dopiero kilka lat później. Inne kluczowe różnice mogą dostarczyć wskazówek, które z nich warto włączyć do swojego portfela.

Handel- zasady

System handlu, ważenia i śledzenia złota jest nieskazitelny. Bardzo trudno jest je ukraść lub podrobić, jest też ściśle regulowane. W wielu krajach nie możesz przekraczać granic, przewożąc złoto bez pozwolenia.

Inwestując w złoto, najlepszym sposobem będzie kupowanie tylko od zarejestrowanych dealerów i brokerów; jedyna sugestia jest taka, że powinieneś kupować fizyczne złoto tylko wtedy, gdy możesz je bezpiecznie przechowywać.

Bitcoin jest również trudny do kradzieży i podrobienia, dzięki swojemu zaszyfrowanemu i zdecentralizowanemu systemowi. Jest ogólnie legalny w użyciu na całym świecie, z kilkoma wyjątkami. Jednak infrastruktura regulacyjna, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników, nie została jeszcze do końca opracowana – anonimowa natura kryptowaluty również sprawia, że jest ona trudna do uregulowania ale w ostatnim czasie coraz więcej krajów stara się zaradzić temu problemowi.

Użyteczność

Złoto było historycznie wykorzystywane w wielu zastosowaniach – jako waluta, przedmioty luksusowe, specjalistyczne zastosowania w stomatologii, elektronice i wielu innych. Ta wielofunkcyjna użyteczność dała złotu zdolność do utrzymania wartości, gdy inne wartości aktywów spadają.

Bitcoin jest ograniczony w swojej użyteczności. Obecnie jest używany tylko jako waluta cyfrowa i inwestycja spekulacyjna. Istnieje jednak wyłaniająca się technologia finansowa, której koncepcja polega na wykorzystaniu kryptowalut do transakcji finansowych, zwanych finansami zdecentralizowanymi. Bitcoin ma użyteczność w tej wyłaniającej się technologii jako forma udzielania kredytów, pożyczek i być może więcej. Ma również potencjał, aby być zaangażowanym w prawie tak wiele zastosowań jak złoto – ale podążając tym samym tokiem myślenia, ma równie duży potencjał, aby stać się bezużytecznym.

Płynność

Jedną z głównych obaw inwestorów, którzy szukają Bitcoina jako przystani, jest jego płynność. Kryptowaluty są generalnie bardzo płynnymi aktywami; jednakże, nie zawsze tak jest. Są czasy, kiedy może być bardziej płynny niż inne aktywa i czasy, kiedy nie jest.

Jeśli szukasz aktywów, które można szybko przenieść w i z bez utraty wartości w krótkim czasie (jak Bitcoin może), złoto może być lepszą opcją. Jest to znacznie bardziej płynne aktywo i może pozwolić Ci na szybszą realokację portfela, gdy rynek się waha.

Na przykład, jeśli posiadasz kilkaset Bitcoinów, możesz mieć problem z ich upłynnieniem w chwilach kiedy jest bardzo duży ruch na rynku, a Ty chcesz szybko wyjść z kryptowalut. Jeśli cena Bitcoina jest wyższa niż dzienny limit dozwolony przez Twoją giełdę/kantor będziesz mógł to zrobić jedynie w mniejszych wypłatach(jeśli nie posiadasz wielu Bitcoinów, może to być dla Ciebie znacznie bardziej płynne aktywo). Dodatkowo, jeśli rynek huśta się dziko i wielu inwestorów zaczyna sprzedawać swoje Bitcoiny, odpowiedzią może być dramatyczny spadek ceny.

Zmienność

Bitcoin historycznie udowodnił, że podlega efektowi mediów, nastrojom inwestorów, działaniom regulacyjnym i szumowi. Wiadomości ze sfery walut cyfrowych mogą skłonić inwestorów do paniki i podjęcia szybkich decyzji, szybko wysyłając cenę Bitcoina w górę lub w dół. Ta zmienność nie dotyczy złota z powodów wymienionych powyżej, co czyni je być może bezpieczniejszym aktywem.

W ostatnich latach pojawiło się kilka alternatywnych kryptowalut, których celem jest zapewnienie większej stabilności niż Bitcoin. Monety te są nazywane stablecoinsponieważ ich ceny są powiązane z walutą fiat lub innym stabilnym aktywem. Na przykład Tether jest powiązany z wartością dolara amerykańskiego.

To, czy Bitcoin jest lepszą inwestycją niż złoto, sprowadza się do Twoich celów inwestycyjnych, tego, czy lubisz spekulować, Twojej tolerancji na ryzyko i tego, ile kapitału możesz stracić, jeśli rynek się odwróci.

Czy Bitcoin jest lepszą inwestycją niż złoto?

To, która inwestycja jest lepsza, zależy od Twojej tolerancji na ryzyko, strategii inwestycyjnej, jak dużo kapitału masz do wykorzystania i jak bardzo możesz tolerować straty. Bitcoin jest znacznie bardziej zmienny niż złoto, co czyni go bardziej ryzykowną inwestycją niż złoto.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany