Turcja stawia na złoto

0 63

Złoto jest nadal ulubionym aktywem inwestycyjnym Turków. Większość Turków nadal woli inwestować w złoto niż w inne instrumenty finansowe, jak pokazała niedawna ankieta.

Turcy tradycyjnie postrzegają metal szlachetny jako najbezpieczniejsze ulokowanie pieniędzy, aby chronić swoje oszczędności i osiągać zyski finansowe. Aż 42,9 procent Turków uważa złoto za najlepszą inwestycję, według badania przeprowadzonego przez Areda Survey w maju, spadek z 57,4 procent w kwietniu 2021 roku. Badanie wykazało, że około 45,9 procent kobiet i 42,2 procent mężczyzn powiedziało, że zainwestowałoby w złoto. Około 50 procent młodych ludzi twierdzi, że złoto byłoby ich ulubioną inwestycją. Za 27,4 proc. plasują się nieruchomości, co oznacza wzrost z 26,9 proc. rok temu. Ludzie postrzegają nieruchomości jako długoterminową inwestycję. Podział grup wiekowych pokazuje, że 30 procent młodych ludzi preferuje nieruchomości, a następnie osoby w wieku 65 lat i starsze.

W odpowiedzi na pytanie „w jaki instrument zainwestowaliby” około 23,7 proc. uczestników stwierdziło, że wolałoby waluty obce, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z 8,2 proc. w ankiecie z kwietnia 2021 r. Kryptowaluty, konta depozytowe i akcje wynosiły odpowiednio 3,1 proc., 1,9 proc. i 1 proc. Turecka giełda Borsa Istanbul przyniosła najwyższy miesięczny zysk na poziomie 7,79 procent, skorygowany o wskaźnik CPI, w kwietniu, podczas gdy posiadacze rachunków depozytowych i ci, którzy inwestują w dolarach amerykańskich, stracili odpowiednio 5,67 procent i 6,18 procent, jak pokazały dane Tureckiego Instytutu Statystycznego (TÜİK) na początku tego miesiąca. Ci, którzy inwestują w złoto, również stracili realnie 6,39 proc. Ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 7,25 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co daje roczny wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych do 69,97 proc. z  61,14 w marcu.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany