„Timemachine” hołd dla szwajcarskich zegarmistrzów

0 102

Specjalna edycja złotej monety o nazwie „Timemachine” została wyprodukowana w celu złożenia hołdu szwajcarskiemu przemysłowi zegarmistrzowskiemu. Moneta, na której widnieje tarcza zegara, trybiki ruchu zegarka i kula ziemska, ma na celu uczczenie znaczenia przemysłu w Szwajcarii i popularności szwajcarskich zegarków na całym świecie. Każda moneta ma nominał 25 CHF (jest to pierwsza złota moneta Swissmint o nominale 25 CHF, która trafiła do obiegu), ale 5 000 egzemplarzy z limitowanej edycji, które zostaną wyprodukowane przez Swiss Federal Mint, będą sprzedawane po cenie wywoławczej 419 CHF.

Awers 25-frankowej złotej monety „Timemachine” przedstawia tarczę zegara i tryby mechanizmu zegarkowego z kulą ziemską w centrum. Szwajcaria jest wyróżniona, aby pokazać znaczenie szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego i ogólnoświatową obecność jego produktów. Na wewnętrznej krawędzi dużego koła zębatego, na godzinie 11 widnieje wielkimi literami napis SWISSMADE, a na godzinie 3 napis WES 21, który oznacza artystę z Biel, Remo Lienharda, odpowiedzialnego za projekt tej specjalnej monety. Powierzchnia awersu jest lekko kopulasta. Na rewersie motyw z awersu jest kontynuowany, a historia rozwija się. Znajdują się na niej słowa CONFOEDERATIO HELVETICA, rok bicia 2022 i znak mennicy „B” oraz wartość „25 FR”. Pośrodku rewersu znajduje się kolejne mechaniczne koło zębate z różą kompasową pośrodku. Zamiast skrótów punktów kompasu, artystę reprezentują litery W, E i S oraz liczba 21.

Uważa się, że przemysł zegarkowy w Szwajcarii ma swoje początki w napływie francuskich uchodźców Hugenotów, którzy przybyli do Genewy w XVI wieku i przywieźli ze sobą swoje rzemiosło. Z Genewy, znanej lokalnie jako miasto Calvin, zegarmistrzostwo rozprzestrzeniło się po całej Szwajcarii aby wyprodukować takie ikoniczne marki jak Rolex, Swatch, Patek Philippe i Breitling.

Dziś szwajcarski przemysł zegarmistrzowski eksportuje swoje produkty na cały świat i jest jednym z najważniejszych sektorów przemysłu i handlu tego kraju.

W zeszłym roku sektor odzyskał rynek po pandemii koronawirusa, aby wygenerować 22,3 mld CHF sprzedaży. Od początku 2022 roku do końca sierpnia już osiągnięto sprzedaż o wartości 15,9 mld CHF.

Rzemiosło zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniki artystycznej zostało dodane do UNESCO’s List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2020

Nowa specjalna moneta Swissmint będzie dostępna od 29 września 2022 r. w limitowanej edycji.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany