Niedźwiedzie obstawiają złoto na najwyższym poziomie od 4 lat

0 115

Niedźwiedzie obstawiają złoto na najwyższym poziomie od 4 lat, ale z uwagi na dominacje dolara short squeeze jest mało prawdopodobny

Nastroje niedźwiedzi na rynku złota osiągnęły najwyższy poziom od czterech lat. Jednak podczas gdy cena złota wydaje się wyprzedana, a warunki sprzyjają efektowi short squeeze, wielu analityków ostrzega inwestorów, aby nie próbowali łapać spadającego noża.

Zgodnie z najnowszymi danymi handlowymi Commodity Futures Trading Commission, gwałtowny wzrost kursu dolara amerykańskiego i rosnące zyski z obligacji zmusiły fundusze hedgingowe do zwiększenia swoich spadkowych zakładów na złoto do najwyższego poziomu od listopada 2018 roku.

Dezagregowany raport CFTC Commitments of Traders za tydzień kończący się 20 września wykazał, że zarządzający pieniędzmi obniżyli swoje spekulacyjne w długich pozycjach brutto w kontraktach futures na złoto Comex o 1 756 kontraktów do 78 544. Jednocześnie pozycje krótkie wzrosły o 16 602 kontraktów do 115 239.

Pozycje krótkie netto złota wzrosły do liczby 36 695, podwajając się w stosunku do poprzedniego tygodnia. W okresie objętym badaniem ceny złota spadły dzięki długoterminowemu wsparciu na poziomie 1675 USD i spadły do ​​najniższego poziomu od dwóch lat na poziomie 1646,60 USD za uncję.

Analitycy surowców z Société Générale zauważyli, że w zeszłym tygodniu z rynku złota uciekł kapitał o wartości 3,1 miliarda dolarów i był to szósty z rzędu tydzień odpływów.

Analitycy zauważają, że fundusze hedgingowe zwiększyły swoje pozycje krótkie przed wrześniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Komitet był jednak bardziej jastrzębi niż oczekiwano, ponieważ obniżył prognozę wzrostu i zasygnalizował, że stopy mogą wzrosnąć nawet o 4,6%, osiągając szczyt w 2023 roku.

Początkowo złoto było w stanie wytrzymać jastrzębi Fed, ale duża zmienność na światowym rynku walutowym zapewniła dominację dolara amerykańskiego nad metalem szlachetnym. Wielu analityków twierdzi, że solidna dynamika dolara amerykańskiego będzie nadal ciążyć złotu.

„O ile myślę, że USD jest wykupiony i ze względu na korektę, złoto nie tylko spadło poniżej 1680 USD, ale także spadło poniżej 200-dniowej średniej kroczącej, a te wskaźniki są po prostu zbyt istotne technicznie i niedźwiedzie, aby je zignorować” – powiedział Colin Cieszyński , główny strateg rynkowy w SIA Wealth Management.

Wraz z dolarem amerykańskim analitycy SocGen zauważyli, że rosnące realne rentowności będą również ciążyć na złocie.

„Stawki realne w USA, kluczowy punkt odniesienia dla atrakcyjności dolara amerykańskiego, wzrosły 20 września do 1,17% z 0,97% tydzień wcześniej” – powiedzieli analitycy.

Analitycy zauważają również, że nastroje na rynkach kontraktów terminowych znajdują odzwierciedlenie również na innym rynku papierowym: produktach giełdowych zabezpieczonych złotem. SocGen powiedział, że 15,7 ton złota wypłynęło z ETF w okresie objętym badaniem w zeszłym tygodniu i był to „największy odpływ obserwowany w 7-dniowym okresie od lipca 2022 roku”.

Analitycy surowców w Commerzbanku zauważyli, że złote ETF-y odnotowywały odpływy przez ostatnie 15 tygodni z rzędu.

Analitycy surowcowi TD Securities powiedzieli, że spodziewają się dalszej presji sprzedażowej złota.

„Rosnące nominalne rentowności i malejące oczekiwania inflacyjne z powodu zaostrzenia polityki pieniężnej podniosą stopy realne na krótkim końcu krzywej, co prawdopodobnie spowoduje większą presję na sprzedaż i skrócenie długości” – napisali analitycy w nocie.

Podczas gdy przedłużająca się bessa nigdy nie była trwała na rynku złota, a ryzyko krótkiego ściśnięcia rośnie, analitycy twierdzą, że inwestorzy powinni poczekać na pewną stabilizację na rynku.

Chociaż inwestorzy są wręcz niedźwiedzi w złocie, w przypadku srebra panuje nieco więcej wahania, ponieważ fundusze hedgingowe obniżyły swoją ogólną ekspozycję na metal szlachetny.

Zdezagregowany raport wykazał, że zarządzane pieniądze spekulacyjne długie w pozycje brutto w kontraktach terminowych na srebro Comex spadły o 1758 kontraktów do 36 594. Jednocześnie krótkie pozycje spadły o 2022 kontrakty do 44 615.

Pozycjonowanie na rynku srebra pozostaje krótkie o 8021 kontraktów, względnie bez zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia.

W okresie badania ceny srebra nie były w stanie przebić się powyżej oporu na poziomie 20 USD za uncję, a solidna presja sprzedażowa zepchnęła ceny poniżej wsparcia na 19,00 USD.

Podobnie jak złoto, srebro boryka się z silnymi przeciwnościami ze strony dolara amerykańskiego.

Srebro nie tylko cierpi jako metal monetarny, ale rosnące obawy o recesję nadal obciążają popyt przemysłowy.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany