Swissaid wskazuje na Południową Afrykę jako kluczowy węzeł tranzytowy dla nielegalnych eksportów złota

0 8

Szwajcarska organizacja pozarządowa Swissaid, która prowadzi projekty polityki rozwojowej i koncentruje się na surowcach, zwróciła uwagę na rolę Południowej Afryki jako głównego węzła tranzytowego dla nielegalnych eksportów złota z regionu. W swoim raporcie „Na tropie afrykańskiego złota”, opublikowanym w piątek, Swissaid oszacowała, że co roku z Afryki przemycane jest od 321 do 475 ton złota o wartości od 24 do 35 miliardów dolarów.

Złoto przemycane z Afryki do krajów takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) stanowi rosnący problem. W 2023 roku Południowa Afryka wyprodukowała 110 ton złota, podczas gdy sąsiednie Zimbabwe wyprodukowało 37 ton, z czego większość została przemycona nielegalnie, jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez Al Jazeera. Południowa Afryka jest teraz postrzegana jako główny węzeł tranzytowy dla złota produkowanego i przemycanego z innych afrykańskich krajów, takich jak Zimbabwe.

Swissaid zwraca uwagę, że eksport złota z Południowej Afryki do krajów spoza Afryki był „wyższy niż łączna zadeklarowana produkcja złota” w Południowej Afryce niemal każdego roku w okresie od 2014 do 2022 roku. Eksport do krajów takich jak ZEA przewyższał również import złota do Południowej Afryki oraz niezadeklarowaną produkcję złota w kraju.

Większość eksportowanego złota z afrykańskich krajów do Południowej Afryki to złoto przemysłowe wysyłane do Rand Refinery, jedynej rafinerii w Afryce certyfikowanej przez London Bullion Market Association (LBMA). Rand Refinery, jeden z największych na świecie kompleksów rafinacji i wytopu metali szlachetnych, odpowiedziała na raport Swissaid, szczegółowo opisując ilości rafinowanego złota w ostatnich latach.

Swissaid konkluduje, że od 133 do 149 ton złota eksportowanego rocznie z afrykańskich krajów do Południowej Afryki w latach 2017-2021 stanowiło około połowy złota przetwarzanego przez Rand Refinery. Ministerstwo Gospodarki ZEA stwierdziło, że kraj „nie może być odpowiedzialny za rejestry eksportowe innych rządów” i podkreśliło, że wprowadzono środki mające na celu ograniczenie prania pieniędzy w sektorze złota.

Południowa Afryka jest jednym z największych producentów złota na kontynencie, a na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu (JSE) notowane są największe akcje związane z rynkiem złota. Niemniej jednak, ostatnio wiele firm przenosi swoje biura korporacyjne i notowania z JSE, z AngloGold Ashanti przenoszącym swoją główną siedzibę do Nowego Jorku w ubiegłym roku.

Przemysł wydobycia złota w Południowej Afryce jest w trudnej sytuacji, cierpiąc z powodu przerw w dostawach prądu, co spowodowało, że kraj mógł odpowiadać tylko za 4% globalnej produkcji złota w 2022 roku, w porównaniu do 132 ton w 2018 roku. Raport PwC wskazuje, że długoterminowe perspektywy produkcji złota w Południowej Afryce pozostają ponure z powodu niższych stopni wydobycia, większej złożoności eksploatacji i rosnących kosztów.

Swissaid ujawnia poważne problemy związane z nielegalnym handlem złotem w Afryce, szczególnie podkreślając rolę Południowej Afryki jako kluczowego węzła tranzytowego. Problem ten ma szerokie konsekwencje zarówno dla gospodarek afrykańskich krajów, jak i globalnego rynku złota. Wprowadzenie skutecznych środków zaradczych i międzynarodowa współpraca są niezbędne do zwalczania tego procederu i ochrony legalnych rynków złota.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany