Recykling złota rośnie trzy razy szybciej niż wydobycie

0 11

Po tym, jak ilość złota odzyskanego z biżuterii i recyklingu odpadów elektronicznych znacznie wzrosła już w ubiegłym roku, recykling złota w 2024 r. wzrósł jak dotąd o pełne 12%. Wynika to z najnowszych danych Światowej Rady Złota, zarówno w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku, jak i ostatnim kwartałem 2023 roku. I chociaż produkcja złota w kopalniach wzrosła tylko o 4 procent w tym samym okresie, osiągnęła nowy rekordowy poziom 893 ton w ciągu trzech miesięcy tego roku.

Wynosząc 3 644,4 ton, wydobycie złota w 2023 r. osiągnęło drugi najwyższy poziom w historii po rekordowym roku 2018. Całkowita produkcja złota wzrosła o 3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, z czego tylko jedna trzecia wynikała z produkcji w kopalniach. Pozostałe dwie trzecie można przypisać silnemu wzrostowi recyklingu złota, który w 2023 r. wzrósł o 9 procent rok do roku. Jednak zeszłoroczny wzrost dynamiki w bardziej klimatycznym i przyjaznym dla środowiska odzyskiwaniu złota, który dodatkowo wzrósł w pierwszych miesiącach 2024 r., jest tylko w niewielkim stopniu spowodowany rosnącą świadomością ekologiczną.

Z 350,8 ton złota poddanego recyklingowi w pierwszym kwartale 2024 r. znaczna część pochodziła z Chin, gdzie gospodarcze skutki roku 2023 nadal prowadzą do ponadprzeciętnej sprzedaży złotej biżuterii przez prywatne gospodarstwa domowe. Wolumen recyklingu wzrastał wolniej w innych krajach azjatyckich, takich jak Indie. W Europie i Stanach Zjednoczonych nie odnotowano prawie żadnej prywatnej sprzedaży złomu złota w celu poprawy płynności gospodarstw domowych. To raczej gwałtowny wzrost cen złota okazał się główną motywacją do sprzedaży biżuterii. Odkąd cena złota wzrosła w marcu i kwietniu, eksperci rynkowi Światowej Rady Złota prognozują silny wzrost sprzedaży złomu złota, a tym samym recyklingu w nadchodzących miesiącach.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany