Nabywanie złota przez banki centralne przyspiesza w kwietniu

0 52

Nabywanie złota przez banki centralne przyspiesza w kwietniu. Szybki wzrost ceny złota w marcu wywołał wiele pytań. Jednym z nich było, czy banki centralne – których popyt został wskazany jako kluczowy powód niedawnego wzrostu – zmienią swoje zachowanie w zakresie zakupu złota.

Najnowsze dane, pochodzące z MFW i dostępnych publicznie źródeł, pokazują, że globalne rezerwy złota wzrosły w kwietniu netto o 33 tony, co jest poziomem podobnym do obserwowanego w lutym (27 ton). Chociaż całkowite zakupy spadły do 36 ton z 39 ton w marcu, sprzedaż brutto zanotowała bardziej wyraźny miesięczny spadek z 36 ton do zaledwie 3 ton w kwietniu.

Osiem banków centralnych zwiększyło swoje rezerwy złota o tonę lub więcej w kwietniu. Największym nabywcą był Centralny Bank Turcji, zwiększając swoje oficjalne rezerwy o 8 ton. Po 11 miesiącach ciągłych zakupów, tegoroczne zakupy netto banku wynoszą obecnie 38 ton, podnosząc jego całkowite oficjalne zasoby złota do 578 ton. Narodowy Bank Kazachstanu (6 ton), Bank Rezerw Indii (6 ton), Narodowy Bank Polski (5 ton), Władza Monetarna Singapuru (4 ton), Centralny Bank Rosji (3 ton) oraz Narodowy Bank Czeski (2 ton) byli innymi głównymi nabywcami w tym miesiącu.

Ludowy Bank Chin zgłosił znaczące spowolnienie w nabywaniu złota. Bank podał, że jego rezerwy złota wzrosły o niecałe 2 tony w kwietniu do 2 264 ton – to najniższy miesięczny wzrost od momentu wznowienia raportowania w listopadzie 2022 roku i znacznie poniżej średniej miesięcznej wynoszącej 18 ton przed kwietniem.

Znaczące sprzedaże brutto ograniczały się do Banków Centralnych Uzbekistanu i Jordanii. Oba zgłosiły spadek rezerw złota o 1 tonę, co stanowi zauważalne zmniejszenie tempa sprzedaży obserwowanego w lutym i marcu.

Patrząc wstecz na marzec, netto zakupy za ten miesiąc zostały skorygowane do zaledwie 3 ton po późnym zgłoszeniu sprzedaży 12 ton przez Centralny Bank Filipin. Chociaż całkowite zakupy w marcu były stosunkowo stabilne w obliczu szybko rosnącej ceny złota, sprzedaż brutto znacznie wzrosła dzięki dużej sprzedaży przez (teraz) cztery banki. Sugeruje to, że wyniki cenowe mogły mieć pewien wpływ na działania niektórych banków centralnych.

Pomimo spowolnienia w marcu, wstępny wzrost netto zakupów w kwietniu może sugerować, że banki centralne jak dotąd zignorowały wzrost ceny złota i kontynuują swoje strategiczne plany zakupowe. Oczywiście, dalsze dane za kwiecień oraz dane za maj będą kluczowe, aby dokładniej ocenić, jak podejście banków centralnych do zakupów złota będzie się rozwijać.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany