Transport 100 ton złota z Wielkiej Brytanii do Indii

0 18

Bank Anglii tradycyjnie jest magazynem dla większości banków centralnych. Nie inaczej jest w przypadku Indii, gdzie część zapasów krajowego żółtego metalu znajduje się w Londynie od czasów sprzed uzyskania niepodległości. Po raz pierwszy od początku 1991 r. Bank Rezerw Indii (RBI) przeniósł ponad 100 ton złota z Wielkiej Brytanii do swoich skarbców w Indiach.

Raport Times of India cytuje oficjalne źródła, które twierdzą, że w nadchodzących miesiącach podobna ilość złota może trafić do kraju.

Dostarczenie złota z powrotem do skarbca RBI było rozległym ćwiczeniem logistycznym. RBI musiał uzyskać zwolnienie z cła na transport metalu szlachetnego do Indii, a Centrum „zrezygnowało z dochodów” z tego, co jest państwowym aktywem. Nie było jednak zwolnienia ze zintegrowanego podatku od towarów i usług (GST), który jest nakładany na import, ponieważ podatek jest dzielony ze stanami. Ponadto do sprowadzenia dużej ilości złota wykorzystano specjalny samolot z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Przeniesienie złota do własnego skarbca pomoże RBI zaoszczędzić na kosztach przechowywania, które płaci Bankowi Anglii.

W 1991 r. ówczesny rząd Indii pod przewodnictwem premiera Chandry Shekhara stanął w obliczu poważnego kryzysu bilansu płatniczego, po którym zobowiązał się do pozyskania funduszy.

Między 4 a 18 lipca 1991 r. RBI zastawił 46,91 ton złota w Banku Anglii i Banku Japonii, zabezpieczając 400 milionów dolarów. Około 15 lat temu bank centralny zakupił 200 ton złota od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) pod rządami Zjednoczonego Sojuszu Postępowego (UPA) kierowanego przez premiera Manmohana Singha, dywersyfikując swoje aktywa inwestycją o wartości 6,7 miliarda dolarów.

W ostatnich latach RBI konsekwentnie budował swoje rezerwy złota. Strategia utrzymywania złota polega przede wszystkim na dywersyfikacji aktywów walutowych RBI, zabezpieczeniu przed inflacją i ograniczeniu ryzyka walutowego.

Od grudnia 2017 r. RBI regularnie nabywa złoto z rynku. W rezultacie udział tego metalu w całkowitych rezerwach walutowych Indii wzrósł z 7,75% na koniec grudnia 2023 r. do około 8,7% na koniec kwietnia 2024 r.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany