Stuprocentowy odzysk srebra z ogniw słonecznych

0 166

Naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowali proces, który otwiera drzwi do bardziej efektywnego odzyskiwania metali szlachetnych z cienkowarstwowych ogniw słonecznych.

Metoda ta ma być również bardziej przyjazna dla środowiska niż poprzednie metody recyklingu i toruje drogę do „bardziej elastycznych i wysoce wydajnych ogniw słonecznych”.

Istnieją dwa główne rodzaje ogniw słonecznych. Najbardziej powszechny jest oparty na krzemie i stanowi 90% rynku. Drugi to cienkowarstwowe ogniwa słoneczne, które mają trzy główne podtechnologie, z których jedna znana jest jako CIGS (miedź, ind, gal, selenek) i składa się z warstwy różnych metali, w tym indu i srebra. Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne są zdecydowanie najbardziej efektywną z dostępnych obecnie na rynku technologii. Można je również wyginać i dostosowywać, co oznacza, że mogą być stosowane w wielu różnych dziedzinach.

Zapotrzebowanie na ind i srebro jest wysokie, a zwiększonej produkcji towarzyszy coraz większa ilość odpadów, które zawierają mieszankę cennych metali i niebezpiecznych substancji. Możliwość oddzielenia metali docelowych od innych substancji staje się niezwykle cenna, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym, ponieważ można je ponownie wykorzystać w nowych produktach.

Ioanna Teknetzi:

„Do tej pory, aby osiągnąć sukces, stosowano wysokie ciepło i dużą ilość chemikaliów, co jest drogim procesem, który nie jest również przyjazny dla środowiska.”
„Wzięliśmy pod uwagę zarówno czystość, jak i przyjazne dla środowiska warunki recyklingu i zbadaliśmy, jak oddzielić metale w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych w kwaśnych roztworach poprzez znacznie bardziej życzliwe zastosowanie metody zwanej ługowaniem”

Proces odbywa się w temperaturze pokojowej bez dodawania ciepła, a badacze wykazali, że możliwe jest odzyskanie 100% srebra i około 85% indu.

Burcak Ebin:

„Trwa to jeden dzień, co jest nieco dłuższe niż w przypadku tradycyjnych metod, ale dzięki naszej metodzie staje się to bardziej opłacalne i lepsze dla środowiska.”

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany