Zawrotna wartość złotej monety znalezionej w pobliżu Pompejów

0 189

Rzymska złota moneta upamiętniająca podbój Wielkiej Brytanii przez cesarza Klaudiusza. Moneta została po raz pierwszy odkryta w 1895 roku w popiołach Pompei i została sprzedana na aukcji za blisko 22 400 USD.

Jak donosi SNS, złota moneta, która oznacza podbój w 43 r. n.e., została odkryta wśród ruin na przedmieściach w niewielkiej odległości na północ od Pompejów. Eksperci powiedzieli, że nie byli zaskoczeni, że moneta, związana z dwoma najbardziej dramatycznymi wydarzeniami starożytnego świata, osiągnęła tak oszałamiającą cenę na aukcji. Moneta aktualnie jest jeszcze cenniejsza, ponieważ UNESCO zabroniło poszukiwania skarbów na obszarach otaczających Pompeje.

Szacuje się, że wartość monety odpowiadała około sześciu do ośmiu tygodniowych zarobków przeciętnego rzymskiego żołnierza.

Jedna strona monety przedstawia łuk triumfalny Klaudiusza na drodze Via Flaminia z Rzymu, zwieńczony konnym pomnikiem cesarza Klaudiusza otoczonym brytyjskimi tarczami bojowymi i napisem „DE [VICTIS] BRITANN[IS] — „Triumf nad Brytyjczykami”.”

Gregory Edmund, rzymski doradca ds. monet w Spink:

„Gdyby połączyć dwa najbardziej dramatyczne wydarzenia starożytnego świata w jeden przedmiot, byłaby to kombinacja marzeń”
„Niewiele obiektów mogłoby kiedykolwiek rezonować tak wyraźnie jak ten”.

Pierwsza odnotowana sprzedaż znalezionej monety miała miejsce w 1898 roku. Została kupiona przez Anglika Sir Samuela Bagstera Boultona, wiceprzewodniczącego Londyńskiej Izby Handlowej i była przekazywana przez pokolenia rodziny Boultonów. Rodzina sprzedała swoją kolekcję monet Boscoréale w 1942 roku londyńskiemu dealerowi monet Spink. Następnie została następnie sprzedana za prawie 600 dolarów rodzinie sprzedawcy. Ostatecznie moneta została sprzedana na innej aukcji Spink po raz pierwszy od ponad 80 lat prywatnemu kolekcjonerowi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany