Sprzedaż srebra w Indiach wraca na właściwe tory

0 168

Ogromny popyt na srebro w Indiach zmniejsza światowe zapasy srebra. Przewiduje się, że konsumpcja srebra w Indiach wzrośnie w tym roku o ok. 80% i osiągnie rekordowy poziom. Hindusi kupili historycznie niskie ilości srebra w 2020 i 2021 roku, ponieważ łańcuchy dostaw i popyt zostały zahamowane przez epidemie Covid. Podczas gdy konsumenci rzucili się do sklepów jubilerskich, aby kupić złoto w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy ograniczenia związane z pandemią zelżały, popychając sprzedaż do rekordowego poziomu, popyt na srebro wzrósł o mniej niż 25%.

W tym roku sprzedaż srebra wraca na właściwe tory. Lokalne zakupy mogą przekroczyć 8.000 ton w 2022 roku z około 4.500 ton w zeszłym roku, powiedział Chirag Sheth, główny konsultant w Metals Focus Ltd. To wzrost z kwietniowych szacunków na poziomie 5.900 ton.

Widzimy skok w zakupach wśród klientów detalicznych, podobny do tego, co widzieliśmy w złocie w zeszłym roku, ze względu na spiętrzony popyt” – powiedział Sheth.

Import w okresie od stycznia do sierpnia wyniósł 6.370 ton w porównaniu do zaledwie 153,4 ton w okresie przed rokiem, według najnowszych danych z krajowego ministerstwa handlu. W 2021 roku kraj wysłał tylko 2.803,4 ton. 

Indie importują około połowy swojego srebra z Wielkiej Brytanii, Chin kontynentalnych i Hong Kongu. Kupno odbywa się głównie z magazynów akredytowanych przez London Bullion Market Association, przy czym zapasy w tych skarbcach obecnie spadają, według Shetha.

„Podczas gdy złoto jest sprowadzane do kraju drogą lotniczą, srebro jest głównie drogą morską” – powiedział Sheth. „Ale teraz ze względu na ogromny popyt, wszystko przychodzi drogą powietrzną„. Czas oczekiwania na pozyskanie metalu również wydłużył się, przy czym dostawcy potrzebują około 20 dni na wysłanie zamówienia, powiedział.

Zapasy srebra w londyńskich skarbcach spadły do 27 101 ton na koniec września, najniższego od czasu rozpoczęcia rejestrów w 2016 roku, według LBMA. Ceny w Indiach spadły w tym roku o ok. 6 proc. podczas gdy złoto wzrosło o ok. 5 proc. Kontrakty terminowe na biały metal na lokalnych giełdach są notowane na poziomie 58.869 rupii za kilogram, wciąż znacznie poniżej rekordu 77.949 rupii w 2020 roku.

Popyt na biżuterię obejmuje ponad jedną trzecią całkowitej konsumpcji w Indiach, podczas gdy prawie jedna czwarta trafia do sektora przemysłowego, a reszta jest wykorzystywana w wyrobach ze srebra i innych zastosowaniach. Metal ten jest popularny na obszarach wiejskich, gdzie jest postrzegany jako „złoto biedaków”, ponieważ jest wielokrotnie tańszy niż jego odpowiednik ze złotego kruszcu. 

Srebro było stosunkowo tanie w porównaniu do złota, więc to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których inwestorzy kupowali” metal, w tym w USA i Europie, powiedział skarbnik Perth Mint Sawan Tanna. „Jeśli chodzi o instytucjonalny popyt na srebro, widzieliśmy, że w Indiach był ogromny popyt w postaci srebrnych dużych sztabek, wyłącznie dlatego, że cena spot srebra była historycznie stosunkowo niska„.

Popyt na srebro w Indiach może być silny przez następne trzy do czterech miesięcy przed ustabilizowaniem się, powiedział Sheth. Konsumpcja w 2023 roku nie będzie tak silna jak w tym roku, powiedział.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany