Rząd Zimbabwe emituje złote monety aby walczyć z inflacją

0 382

Rząd Zimbabwe emituje złote monety aby walczyć z szalejącą inflacją

Bank centralny Zimbabwe zacznie sprzedawać złote monety jeszcze w tym miesiącu, aby spróbować okiełznać inflację. Chce w ten sposób wzmocnić wartość tracącej na wartości narodową walutę i dać ludności alternatywę dla dolara amerykańskiego.

22-karatowa złota moneta o uncji trojańskiej będzie nazywać się „Mosi-Oa-Tunya” i będzie dostępna od 25 lipca. Nazwa oznacza „Smoke that Thunders”, nawiązując do wodospadów Wiktorii.

„Każda moneta będzie miała numer seryjny” – powiedział w specjalnym komunikacie prasowym bank centralny Zimbabwe.

„W momencie zakupu, nabywca wejdzie w fizyczne posiadanie monety i otrzyma Certyfikat Własności na okaziciela. Nabywca lub posiadacz monety może zdecydować o oddaniu jej pod opiekę wybranych przez siebie bankierów, w którym to przypadku certyfikat bezpiecznego przechowywania/ zostanie również wystawiony paragon.”

Według prezesa banku centralnego Johna Mangudyi złote monety można kupić za lokalną walutę, dolara amerykańskiego i inne waluty obce. Cena zostanie ustalona na podstawie międzynarodowej ceny złota i kosztów produkcji.

Posiadacze złotych monet będą mogli zamienić je na gotówkę lub handlować nimi. Złote monety mogą być również wykorzystywane do celów transakcyjnych oraz jako zabezpieczenie pożyczek.

Według komunikatu prasowego monety będą sprzedawane przez Fidelity Gold Refinery, Aurex i lokalne banki.

Gwałtowna inflacja i dewaluacja waluty utrudniły życie ludności Zimbabwe. W czerwcu roczna inflacja w kraju wyniosła prawie 192%.

Bank centralny Zimbabwe został zmuszony do ponad dwukrotnego podniesienia stopy procentowej z 80% do 200%, co stanowi nowy rekord.

„Komitet polityki pieniężnej wyraził wielkie zaniepokojenie ostatnim wzrostem inflacji” – powiedział w zeszłym tygodniu prezes banku centralnego John Mangudya.

„Komisja zauważyła, że ​​wzrost inflacji osłabił popyt i zaufanie konsumentów, a jeśli nie będzie kontrolowany, odwróci znaczące korzyści gospodarcze osiągnięte w ciągu ostatnich dwóch lat”.

Zimbabwe ujawniło również plany przyjęcia dolara amerykańskiego jako prawnego środka płatniczego na najbliższe pięć lat, aby ustabilizować kurs walutowy kraju. To już drugi raz od ponad dekady, kiedy Zimbabwe legalizuje dolary jako legalny środek płatniczy.

„Rząd jasno wyraził zamiar utrzymania systemu wielowalutowego opartego na podwójnym wykorzystaniu dolara amerykańskiego i dolara Zimbabwe”, powiedział w zeszłym tygodniu minister finansów Mthuli Ncube.

Na każdym kryzysie światowym tracą najbardziej najbiedniejsze państwa i narody. I Afryka ze swoimi problemami stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Złote monety do codziennego użytku to bardzo ciekawy eksperyment.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany