Rosja może wprowadzić w 2023 zasadę złoto za ropę – wtedy cena złota podwoi się do 3600 USD,
mówi Zoltan Pozsar z Credit Suisse
W roku 2023, który jeszcze się nie zaczął a już jest nazywany rokiem „nieprawdopodobnych scenariuszy makroekonomicznych” z tego co powiedział Zoltan Pozsar z Credit Suisse, nie jest nieprawdopodobne, by cena złota podwoiła się do 3600 USD za uncję. Wszystko dlatego, że Rosja może zareagować na ograniczenie cen ropy przez G7, akceptując wymianę barterową złoto za ropę.
W notatce dla klientów Pozsar powiedział, że kryzys płynności na rynku pieniężnym pod koniec roku jest mało prawdopodobny, chyba że Rosja zdecyduje się zaakceptować złoto za ropę w świetle sankcji.
Chociaż wynik ten może wydawać się nie z tego świata, nie jest to aż tak naciągane, biorąc pod uwagę niektóre geopolityczne i makroekonomiczne niespodzianki z tego roku, powiedział Pozsar w notatce zatytułowanej „Ropa, złoto i LCLo(SP)R”.
„Szalony scenariusz? Tak. Nieprawdopodobny? Nie. To był rok nieprawdopodobnych scenariuszy makroekonomicznych i powrót do sztuki ręcznego sterowania jako dominującej siły kierującej decyzjami monetarnymi i fiskalnymi” – napisał Pozsar w poniedziałek.
Przeczytaj także: W 2022 roku złoto spadło 3 % a Bitcoin 63 % – w 2023 będzie jeszcze korzystniej dla złota
W tym scenariuszu prezydent Rosji Władimir Putin odpowiada na niedawno wprowadzony limit ceny ropy naftowej wynoszący 60 dolarów za baryłkę, prosząc o gram złota za dwie baryłki ropy.
Przy obecnych cenach rynkowych pułap 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy jest równy cenie grama złota, powiedział Pozsar. Zasadniczo to się wydarzy, gdy Stany Zjednoczone ustalą cenę rosyjskiego eksportu na 60 USD za baryłkę, a Rosja w zamian przywiąże go do grama złota. A to nadejdzie w czasie, gdy Stany Zjednoczone pracują nad uzupełnieniem swoich rezerw strategicznych tanią ropą naftową.
W tym przykładzie „dolar amerykański faktycznie zostaje„ przeszacowany ”w stosunku do rosyjskiej ropy” – zauważył Pozsar.
„Ale jeśli Zachód szuka okazji, Rosja może dać coś, czego Zachód nie może odmówić:„ za gram złota dwie baryłki”.
Gdyby Rosja skontrowała kurs na poziomie 60 dolarów, oferując dwie baryłki ropy za gram złota, ceny złota podwoiłyby się” – opisał Pozsar.
W ten sposób złoto może osiągnąć cenę 3600 USD za uncję z obecnego poziomu 1794 USD za uncję.
„Rosja nie będzie produkować więcej ropy, ale zapewni wystarczający popyt, aby produkcja nie została zamknięta. A także zapewni, że więcej ropy trafi do Europy niż do Stanów Zjednoczonych przez Indie. A co najważniejsze, złoto będzie wzrastać z 1800 USD do blisko 3600 USD co zwiększyłoby wartość rosyjskich rezerw złota oraz produkcję także w wielu krajach Afryki” – opisał Pozsar.
Ale podwojenie ceny złota byłoby problemem dla banków zaangażowanych w rynki kontraktów terminowych, ponieważ większość z nich założyła, że rządy nie wrócą do płacenia za towary towarami.
„Banki działające na rynku złota papierowego stanęłyby w obliczu niedoboru płynności, ponieważ wszystkie banki działające na rynkach towarowych mają tendencję do posiadania długich instrumentów pochodnych OTC zabezpieczonych kontraktami terminowymi (asymetryczna pozycja płynności)” – napisał Pozsar.
„To ryzyko, o którym nie myślimy wystarczająco, i ryzyko, które może skomplikować nadchodzący zwrot na koniec roku, ponieważ gwałtowny ruch cen złota może wymusić nieoczekiwaną mobilizację rezerw (z kredytu o/n RRP do banków) i ekspansje w bilansach (SLR) i aktywach ważonych ryzykiem. To ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy pod koniec roku”.
W poniedziałek wszedł w życie pułap cenowy na rosyjską ropę morską. Jest egzekwowany przez G7, Unię Europejską i Australię. Rosja, która jest drugim co do wielkości eksporterem ropy na świecie, odpowiedziała, że nie zaakceptuje pułapu cenowego, nawet jeśli będzie musiała ograniczyć produkcję.
Może Cię zainteresuje: