Commerzbank ostrzega inwestorów na złocie – uważajcie na komunikaty FED

0 217

Commerzbank ostrzega inwestorów na złocie – uważajcie na komunikaty FED – możliwy retest ostatnich dołków

Wydaje się, że rynek złota, który odnotował solidne wybicie z dwuletnich minimów z zeszłego miesiąca, zaczyna czuć się komfortowo w okolicach 1780 USD za uncję; jednak jeden bank ostrzega inwestorów, że ożywienie złota wygląda jego zdaniem na kruche.

W swoim najnowszym raporcie Carsten Fritsch, analityk metali szlachetnych w Commerzbanku, powiedział, że ceny złota wzrosły o prawie 200 dolarów od początku listopada, ponieważ rynki zareagowały na plan Rezerwy Federalnej, aby spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych rozpoczynających się w grudniu.

„Zbliża się więc koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. W oczekiwaniu na to rentowności obligacji wyraźnie spadły, a dolar amerykański ponownie stracił część swoich wcześniejszych zysków.” – powiedział.

Podczas gdy złoto skorzystało na tych zmieniających się oczekiwaniach, Fritsch ostrzegł, że spowolnienie niekoniecznie oznacza, że Rezerwa Federalna jest gotowa do zwrotu. Dodał, że w obecnych warunkach cenom złota może być trudno utrzymać trwałe wzrosty powyżej 1800 USD za uncję.

„Chociaż cykl podwyżek stóp zakończy się w dającej się przewidzieć przyszłości, stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na podwyższonym poziomie, który osiągnęły w ostatnim czasie” – powiedział.

Po ustaleniach polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej zaplanowanych na przyszły tydzień, Fritsch powiedział, że inwestorzy w złoto muszą bardziej zwracać uwagę na oczekiwaną końcową stopę procentową niż na przyszłe podwyżki stóp procentowych.

Według narzędzia FedWatch Tool CME, rynki widzą, że amerykański bank centralny podnosi stopę funduszy Fed do szczytowego poziomu między 5,00% a 5,25%.

„Jeśli oczekiwania dotyczące stóp procentowych wzrosną jeszcze bardziej po nadchodzącym posiedzeniu Fed, ponieważ Fed uważa, że wyższy poziom stóp jest konieczny, złoto może znaleźć się pod presją” – powiedział.
„To samo stałoby się, gdyby dolar amerykański ponownie się umocnił”.

Przeczytaj także: Spadające indeksy wywierają presję na branżę wydobycia złota – raport

W najbliższym czasie Commerzbank powiedział, że istnieje ryzyko retestu cen złota na poziomie 1750 USD za uncję. Fritsch powiedział, że pomimo rajdu złota na rynku panuje pewne wahanie.

Zauważył, że inwestorzy nadal likwidują swoje udziały w produktach giełdowych zabezpieczonych złotem.

„To nie jest dobry znak, że nawet znaczny wzrost cen nie skłonił do ponownego przemyślenia i że nadal panuje sceptycyzm” – powiedział.

Jednak patrząc poza krótkoterminową słabość, Commerzbank pozostaje długoterminowo byczy w stosunku do metalu szlachetnego. Niemiecki bank spodziewa się, że ceny złota utrzymają się na stosunkowo stałym poziomie do 2023 r., kończąc przyszły rok na poziomie około 1800 USD.

„Chociaż spodziewamy się dalszego spadku ceny do 1750 USD za uncję troy w nadchodzących tygodniach, złoto powinno ponownie zacząć rosnąć, gdy tylko pojawi się pierwsza obniżka stóp Fed. Można się tego spodziewać w drugiej połowie nadchodzącego roku, ” powiedział.

Może Cię zainteresuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany