Cena złota dzisiaj lekko rośnie – rynek czeka na dane o zatrudnieniu w USA

0 47

Cena złota dzisiaj lekko rośnie – rynek czeka na dane o zatrudnieniu w USA

Rynek złota utrzymuje niewielkie wzrosty, ale nadal chce zakończyć tydzień na minusie poniżej 1750 USD za uncję, ponieważ gospodarka amerykańska nadal tworzyła nieco więcej miejsc pracy niż oczekiwano w zeszłym miesiącu.

W piątek Bureau of Labor Statistics poinformowało, że w sierpniu utworzono 315 000 miejsc pracy. Dane przewyższyły oczekiwania ekonomiści prognozowali wzrost liczby miejsc pracy o około 295 000.

Jednak stopa bezrobocia skoczyła wyżej niż oczekiwano, wzrastając w zeszłym miesiącu o 3,7%. Ekonomiści oczekiwali, że stopa pozostanie na stałym poziomie 3,5%.

Rynek złota odnotowuje pewną dynamikę zakupową po najnowszym raporcie o zatrudnieniu. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto ostatnio kosztowały 1721 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,68% w ciągu dnia.

Chociaż główna dane były pozytywne, raport odnotował ostre korekty w dół za czerwiec. Biuro zrewidowało czerwcowe dane o zatrudnieniu w dół o 105 000 miejsc pracy do 293 000. Dane za lipiec zostały zrewidowane w dół do 526 tys. z początkowych szacunków 528 tys.

Również pozytywne dla złota są oznaki, że płace mogą stabilizować się, znak, że presja inflacyjna nadal słabnie. Raport mówi, że średnia stawka godzinowa wzrosła w zeszłym miesiącu o 0,3% lub o 10 lat. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,4%. Za rok płace wzrosły o 5,2%.

Dla niektórych inwestorów pozytywny wpływ słabych danych o inflacji płacowej na złoto może wydawać się sprzeczny z intuicją. Analitycy rynkowi zauważyli jednak, że słabnąca presja inflacyjna może skłonić Rezerwę Federalną do spowolnienia tempa zacieśniania polityki pieniężnej, co byłoby pozytywne dla złota.

Na razie dane nie wpłynęły zbytnio na oczekiwania dotyczące stóp procentowych. Według CME FedWatch Tool, rynki nadal widzą 75% szans, że Rezerwa Federalna podniesie stopę Fed Funds o 75 punktów bazowych jeszcze w tym miesiącu.

Avery Shenfeld, starszy ekonomista w CIBC, powiedział, że chociaż dane były pozytywne, w raporcie wciąż jest wystarczająco dużo „złych wiadomości”, aby przynieść ulgę rynkom.

„W przegrzanej amerykańskiej gospodarce nieco złe wiadomości powinny być dobrą wiadomością dla rynków, a dzisiejsze dane o zatrudnieniu mają tego przedsmak” – powiedział.

„Rynek obligacji wyprzedawał się w dniach poprzedzających dane i dziś łapie oddech, a akcje mogą być zadowolone z danych na rynku pracy”.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-09-02/Gold-price-rallies-modestly-as-U-S-jobs-data-close-to-expectations.html

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany