Przed rozpoczęciem FIFA World Cup 2022, Katar zwiększa swoje rezerwy złota

0 185

Wiele oczu na całym świecie będzie zwróconych wkrótce w kierunku  Kataru w Zatoce Perskiej, jako gospodarza nadchodzących Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2022, które odbędą się jeszcze w tym roku. Rozpoczną się 20 listopada i potrwają do 18 grudnia.

Teraz jest również dobry moment, aby przyjrzeć się innemu ciekawemu wydarzeniu, a mianowicie niedawnemu szybkiemu wzrostowi rezerw złota Kataru.

W sierpniu Bank Centralny Kataru ogłosił, że w lipcu bank zakupił około 14,8 ton złota, zwiększając w ten sposób oficjalne rezerwy złota w kraju do 72,3 ton. Ten wzrost zasobów złota w Katarze był znaczący, ponieważ był to zarówno największy w historii pojedynczy miesięczny zakup złota przez bank centralny Kataru (lub jego poprzedników), jak i podniósł rezerwy złota w Katarze do najwyższego w historii poziomu. We wrześniu Katar kontynuował skup złota, zwiększając swoje rezerwy złota do 77 ton.

Wieloletni trend akumulacji złota

Jeszcze nie tak dawno temu Katar nie posiadał praktycznie żadnych rezerw złota. Jeszcze w 2006 roku Bank Centralny Kataru posiadał mniej niż 1 tonę złota. Ale już w 2007 roku bank dodał 11,8 ton złota. Następnie stan posiadania złota przez Qatar Central Bank QCB pozostał niezmieniony przez kolejne 7 lat od 2008 roku aż do 2014 roku. Ale coś się chyba zmieniło począwszy od 2015 roku, bowiem w 2015 roku QCB dodał kolejne 9,8 ton złota. Następnie w 2016 roku QCB kupił 7,5 tony złota, w 2018 roku 1,6 tony, w 2019 roku 11 ton, w 2020 roku 14,5 tony, a teraz w 2022 roku dodał kolejne 20,3 tony. Co oznacza, że od 2014 roku Katar kupił 64,6 ton złota, a w ciągu 8 lat, od 2015 do 2022 roku, katarski bank centralny zwiększył swoje rezerwy złota sześciokrotnie, z niecałych 13 ton do obecnych 77 ton.

W trakcie tego okresu Katar doświadczył kryzysu dyplomatycznego, konkretnie w okresie od czerwca 2017 r. do stycznia 2021 r., podczas którego 4 regionalnych sąsiadów Kataru z Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC), czyli Arabia Saudyjska, ZEA, Bahrajn i Egipt, oskarżyły Katar o wspieranie terroryzmu. To wpłynęło na międzynarodową pozycję finansową Kataru i mogło częściowo skłonić QCB do zwrócenia się w stronę złota jako aktywa rezerwowego. Ponieważ, jak wie każdy dobry ekonomista i bankier, fizyczne złoto jest aktywem bez ryzyka kontrahenta, bez ryzyka niewykonania zobowiązania i jest aktywem, które jest niezbędne do posiadania w czasach kryzysu finansowego, gospodarczego lub potencjalnego kryzysu. Wybiegając w przyszłość, podczas gdy akumulacja złota przez Katar w ciągu ostatnich 8 lat była imponująca, to może być dopiero początek.

Chociaż nie ma informacji o tym, gdzie Bank Centralny Kataru przechowuje deklarowane rezerwy złota, złoto może być przechowywane w kraju w skarbcu w Katarze lub za granicą u jednego z powszechnie używanych depozytariuszy złota banku centralnego. Ze względu na historyczne powiązania z Wielką Brytanią,  jeśli bank centralny Kataru przechowuje złoto za granicą, prawdopodobnie będzie to Bank of England w Londynie. Jeśli złoto jest przechowywane w skarbcu w Katarze, prawdopodobnie znajdowałoby się w skarbcu w stolicy Kataru Doha. Nie cieszmy się, że w najbliższym czasie ktokolwiek zobaczy katarskie złoto. Będziemy musieli zadowolić się „tylko” widokiem złotego Pucharu Świata FIFA, prezentowanego i przekazanego zwycięskiej drużynie 18 grudnia na stadionie Lusail w Doha.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany