Silny dolar zmiażdży byki z metali szlachetnych

0 220

Silny dolar zmiażdży byki z metali szlachetnych

Ceny złota notują niewielkie straty w czwartek w południe handlu w USA. Silne odbicie indeksu dolara amerykańskiego od minimów z początku tygodnia ogranicza dziś zainteresowanie zakupami na rynkach metali szlachetnych. Rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych są również niedźwiedzią siłą zewnętrzną dla złota i srebra. W złoto grudniowe spadło o 3,10 USD do 1717,50 USD, a grudniowe srebro zyskało 0,005 USD do 20,55 USD.

Na początku tego tygodnia na rynku pojawiły się poglądy, że Rezerwa Federalna może złagodzić agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej. Jednak mocniejsze dane gospodarcze z USA w tym tygodniu i wciąż jastrzębie komentarze urzędników Fed dość mocno zniweczyły te poglądy. Jeden z analityków powiedział, że błędem jest sądzić, że Fed zacznie słabnąć, gdy tylko gospodarka USA wykaże pogorszenie. Zasugerował, że Fed będzie musiał pozostać restrykcyjny, dopóki inflacja nie zacznie znacząco spadać.

W nocy światowe rynki akcji były stabilne lub słabsze. Amerykańskie indeksy giełdowe są niższe w południe, wciąż na korektach po solidnych wzrostach odnotowanych w poniedziałek i wtorek, które były największym dwudniowym wzrostem od ponad dwóch lat.

USDX odbił się od silnej presji sprzedażowej na początku tygodnia. Broker SP Angel powiedział dziś rano w e-mailu:

„Czy Fed walczy wyłącznie z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych? Osobiście uważamy, że Fed jest zadowolony z wyższych stóp procentowych w USA, aby wyciągnąć kapitał z innych gospodarek i z powrotem do dolara amerykańskiego i gospodarki amerykańskiej”.

Rosja i Chiny próbują przełamać dominację dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej. Amerykański Fed demonstruje obecnie, dlaczego dolar amerykański jest lepszym miejscem, gdy ryzyko wzrasta, a czasy stają się trudne. Niestety, funt brytyjski i kilka innych bardzo płynnych walut jest ofiarami tego ruchu i łatwym celem dla krótkich sprzedawców. Wielka Brytania, Europa i inne kraje będą cierpieć z powodu wyższych kosztów nakładów i zmniejszonej aktywności gospodarczej, gdy finansowanie przesuwa się na zachód, chyba że BOE, EBC i inne banki centralne zdecydują się dopasować podwyżki stóp Fed i zaryzykować pogłębienie recesji, powiedział broker.

W międzyczasie ceny ropy naftowej Nymex są bardziej stabilne i wynoszą około 88,50 USD za baryłkę, po tym jak OPEC-plus w środę postanowił zmniejszyć łączną produkcję ropy przez kartel o 2 miliony baryłek dziennie. Tymczasem rentowność 10-letniej amerykańskiej obligacji skarbowej wynosi 3,769%.

Handlowcy i inwestorzy czekają na prawdopodobnie najważniejszy punkt danych z USA w tym tygodniu, jeśli nie w miesiącu: piątkowy raport o sytuacji zatrudnienia za wrzesień z Departamentu Pracy.

Oczekuje się, że liczba kluczowych miejsc pracy poza rolnictwem wzrośnie do 275 000. W sierpniowym raporcie wykazano, że liczba miejsc pracy poza rolnictwem wzrosła o 315 tys.

Technicznie rzecz biorąc, grudniowe ceny kontraktów terminowych na złoto odnotowały kolejny korekcyjny spadek po ostatnich wzrostach. Niedźwiedzie mają ogólną przewagę techniczną w bliskiej perspektywie. Wydaje się jednak, że istnieje krótkoterminowe dno rynkowe. Kolejnym celem cenowym byków jest uzyskanie zamknięcia powyżej solidnego oporu na poziomie 1778,80 USD. Następnym krótkoterminowym celem spadkowym dla niedźwiedzi jest spychanie cen kontraktów terminowych poniżej solidnego wsparcia technicznego na najniższym poziomie w tym tygodniu wynoszącym 1666,50 USD. Pierwszy opór jest widoczny przy maksimum w tym tygodniu wynoszącym 1738,70 USD, a następnie przy wrześniowym maksimum 1746,40 USD. Pierwsze wsparcie jest widoczne na środowym dołku na poziomie 1708,80 USD, a następnie na poziomie 1700,00 USD.

Grudniowe ceny kontraktów terminowych na srebro odnotowały korektę po osiągnięciu we wtorek najwyższego od trzech miesięcy poziomu. Srebrne byki mają niewielką ogólną, krótkoterminową przewagę techniczną. Kolejnym celem cenowym dla srebrnych byków jest zamknięcie cen powyżej solidnego technicznego oporu na poziomie 22,50 USD. Kolejnym celem spadkowym dla niedźwiedzi jest zamknięcie cen poniżej solidnego wsparcia na 19,00 USD. Pierwszy opór jest widoczny na 21,00, a następnie na najwyższym w tym tygodniu 21,31. Następne wsparcie wynosi 20,25 USD, a następnie 20,00 USD.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany