Możliwe scenariusze i perspektywy dla złota w 2024 roku

0 66

W niedawnym raporcie Światowa Rada Złota omówiła potencjalne scenariusze warunków gospodarczych i rynkowych w 2024 roku dla rynku złota.

Analitycy opracowali trzy możliwe scenariusze w nadchodzącym roku, z czego w jednym z nich przewidują „miękkie lądowanie” w USA, w którym wzrost gospodarki stopniowo spowalnia bez doświadczania pełnej recesji. Osiągnięcie „miękkiego lądowania” jest historycznie rzadkie, a siedem z dziewięciu cykli zacieśniania prowadzi do recesji.

Drugi scenariusz obejmuje napięcia geopolityczne i zakupy banków centralnych w celu wsparcia metalu w trakcie cyklu.

Trzeci to możliwość globalnej recesji, która przyciągnie inwestorów do złota. Różne wskaźniki sugerują umiarkowaną lub znaczną szansę na recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Oprócz miękkiego lądowania lub recesji rozważany jest scenariusz „bez lądowania”, charakteryzujący się ponownym przyspieszeniem inflacji i wzrostu.

W scenariuszu miękkiego lądowania zwroty ze złota były historycznie płaskie. Podczas recesji złoto i wysokiej jakości obligacje skarbowe zwykle osiągają dobre wyniki. W scenariuszu „bez lądowania” wyzwania dla złota mogą początkowo wynikać z wyższych stóp procentowych i silniejszego dolara amerykańskiego.

Źródło: World Gold Council.

Na wyniki złota wpływa ekspansja gospodarcza, ryzyko, koszt alternatywny i dynamika. W ostatnim czasie ryzyko geopolityczne i popyt ze strony banków centralnych pozytywnie wpłynęły na wyniki metalu, a ważne wybory mogą zwiększyć zapotrzebowanie na zabezpieczenia portfela. Zabezpieczenia te to strategie inwestycyjne lub aktywa włączone do portfela spółki w celu zrównoważenia strat z innych inwestycji. Zmniejszają one ryzyko i chronią ogólną wartość portfela inwestycyjnego podczas spadków na rynku lub okresów zwiększonej zmienności.

Prawdopodobieństwo recesji, ryzyko geopolityczne i ciągły popyt ze strony banków centralnych wspierają strategiczną alokację inwestycji w złoto w portfelach. Tymczasem czynniki wpływające na jego wyniki obejmują scenariusze ekonomiczne, ryzyko, koszt alternatywny i dynamikę, zgodnie z raportem.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany