Rekordowo wysokie zakupy banków centralnych

0 51

Ubiegły rok to zdecydowanie czas wzrostu aktywności banków centralnych na rynku złota. W 2022 r. oficjalny sektor dodał aż 1082 tony złota, co stanowi największy roczny zakup netto w historii. Było to ponad dwukrotnie więcej niż średni roczny zakup złota przez banki centralne w ciągu dekady poprzedzającej rok 2022, który wynosił około 512 ton rocznie.

Ubiegły rok znacznie odbiegał od długoterminowego trendu, a zjawisko to było kontynuowane w 2023 roku. W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku banki centralne dodały 800 ton złota, co jest ilością wyraźnie przekraczającą cały rok w poprzedniej dekadzie, z wyjątkiem wyjątkowego 2022 roku. Na poziomie krajowym chiński bank centralny stał się największym nabywcą złota w 2023 r., dodając 155 ton do swoich rezerw. Kolejne miejsca zajęły banki centralne Polski i Singapuru z odpowiednio 86 tonami i 75 tonami.

Wartą odnotowania zmianą na liście nabywców złota z banków centralnych jest przesunięcie Turcji do kolumny sprzedaży w 2023 roku z 70-tonowym spadkiem w porównaniu do 148-tonowego wzrostu w 2022 r. Nagłą zmianę w Turcji można przypisać przede wszystkim wpływowi wyborów prezydenckich na początku 2023 roku. Przed wyborami tureccy obywatele gromadzili złoto i waluty obce, aby uchronić się przed potencjalną zmiennością liry tureckiej. W połączeniu z ograniczeniami dotyczącymi importu złota, sytuacja ta doprowadziła do niezwykle ograniczonej płynności na krajowym rynku złota. W odpowiedzi turecki bank centralny uwolnił złoto ze swoich rezerw, aby złagodzić ograniczenia płynności, co doprowadziło do spadku oficjalnych zasobów złota. Po zakończeniu cyklu wyborczego turecki bank centralny wznowił akumulację złota. Pomijając turecką sprzedaż, zakupy banku centralnego w 2023 r. byłyby jeszcze bardziej niezwykłe.

Ten rok niestety nie był bardziej stabilny niż 2022. Na Bliskim Wschodzie wybuchł nowy, niszczycielski konflikt, grożąc pochłonięciem regionu. Gospodarka Chin wydaje się chwiać w posadach, podczas gdy intrygi polityczne narastają, a stabilność polityczna Stanów Zjednoczonych została zakwestionowana, gdy partyjne walki sprawiły, że jedna z gałęzi Kongresu pozostała bez przywódcy przez kilka tygodni. Złoto dowiodło swojej odporności jako bezpieczna przystań w czasach stresu. Wzrosło podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ponownie po atakach Hamasu na Izrael. Cena złota pozostała stosunkowo silna pomimo stóp procentowych na najwyższych poziomach od wielu dekad i silnego dolara amerykańskiego, które tradycyjnie stanowią przeszkodę dla złota.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany