Mennica Królewska prezentuje nowe monety przedstawiające króla Karola III

0 257

W tym roku świat musiał pożegnać się z monarchą epoki. Po śmierci królowej Elżbiety II 8 września, regencję przejął jej syn Karol III. Ta historyczna zmiana tronu jest teraz widoczna także na monetach: zaledwie kilka tygodni po śmierci królowej Mennica Królewska zaprezentowała pierwsze monety z oficjalnym portretem nowej głowy państwa.

Brytyjski rzeźbiarz Martin Jennings stworzył projekty, które zostały osobiście zatwierdzone przez Jego Królewską Mość i w przyszłości będzie można je zobaczyć na wszystkich monetach z Wielkiej Brytanii – a więc także na monetach bulionowych takich jak Britannia czy Tudor Beasts. Portret Karola III zwrócony jest w lewo. Jego matka, królowa Elżbieta II, patrzyła w prawo.

Wokół portretu króla wygrawerowane zostaną słowa „CHARLES III – D – G – REX – F – D”. „DG” to skrót od „Dei Gratia”, co tłumaczy się jako „Z łaski Boga”. „REX” tłumaczy się jako „Król”, a „FD” to skrót od „Fidei Defensor”, czyli „Obrońca Wiary”, co wskazuje na rolę Jego Wysokości jako Najwyższego Namiestnika Kościoła Anglii. Uderzające jest to, że mennica królewska nie użyła łacińskiego imienia „Carolus”, lecz umieściła na monecie oryginalne angielskie imię „Charles”.

Pierwszą monetą, na której widnieje oficjalny portret króla Karola jest pięciofuntowa moneta okolicznościowa upamiętniająca życie i spuściznę królowej Elżbiety II. Dla rzeźbiarza Martina Jenningsa zlecenie zaprojektowania monet jest wielkim zaszczytem – to jego pierwszy w życiu projekt monety. Jennings jest znanym rzeźbiarzem w Wielkiej Brytanii i stworzył wiele rzeźb publicznych w Wielkiej Brytanii, na przykład rzeźby Johna Betjemana na stacji kolejowej St. Pancras i George’a Orwella przed głównym budynkiem korporacji nadawczej „BBC”.

Projektant pierwszego oficjalnego portretu króla na monecie stworzył go na podstawie zdjęć wykonanych królowi podczas prywatnej sesji fotograficznej. Jego Królewska Mość zatwierdził portret przed końcem września 2022 roku, jak podaje Royal Mint, po tym jak komitet doradczy Royal Mint zagłosował już za projektem. Według Mennicy Królewskiej, Karol po raz pierwszy pojawił się na oficjalnej brytyjskiej monecie w 1981 roku, aby upamiętnić jego małżeństwo z Lady Dianą Spencer. Wizerunek króla pojawił się również na pamiątkowej monecie z okazji jego 70. urodzin w 2018 roku.

Zmiana królowej Elżbiety II na króla Karola III to także historyczne wydarzenie dla Mennicy Królewskiej – wypuściła ona w sumie pięć różnych podobizn królowej na monetach. Dr Kevin Clancy, dyrektor Muzeum Mennicy Królewskiej, powiedział podczas premiery nowych monet: „Podczas 70-letniego panowania jej ś.p. Królowej Elżbiety II, Mennica wybiła więcej monet niż za jakiekolwiek innego brytyjskiego monarchy. W nadchodzących latach stanie się powszechne, że ludzie będą mogli znaleźć monety z podobizną Jego Wysokości i poprzedniej królowej Elżbiety II.”

Przeprojektowanie brytyjskich monet będzie miało również wpływ na monety bulionowe z 2022 i 2023 roku. Elżbieta II widniała bowiem m.in. na monetach Britannia, Tudor Beasts dla inwestorów, a także została przedstawiona na Liściu Klonowym z Kanady i monetach bulionowych z Australii. Rocznik 2023 monet księżycowych z Australii trafi do sprzedaży w październiku i nadal będzie przedstawiał królową. Podobnie jest obecnie z monetami Tudor Beasts, które zostały zaprojektowane za życia Elżbiety II. Interesujące zarówno dla kolekcjonerów, jak i inwestorów jest więc udokumentowanie zmiany tronu z panowania Elżbiety II na Karola III bez luk i posiadanie zarówno pierwszych monet z nowym królem, jak i ostatnich z nieżyjącą już królową.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany