Czy złoto jest u progu nowej hossy?

0 156

Czy złoto jest u progu nowej hossy?

Nie ma wątpliwości, że rok 2022 był trudnym rokiem dla złota. Metal szlachetny nie zareagował na utrzymującą się niepewność geopolityczną, rosnącą inflację i rosnące globalne zawirowania gospodarcze.

Pomimo całej ekonomicznej niemocy, rynek złota spadał przez ostatnie sześć miesięcy z rzędu. Rozczarowująca akcja cenowa złota sprawiła, że ​​niedźwiedzie osiągnęli przewagę, ponieważ negatywny sentyment osiągnął najwyższy poziom od czterech lat.

Negatywny sentyment widać w ostatnich nagłówkach na rynku metali szlachetnych. W tym tygodniu analitycy surowcowi z ING zauważyli, że złoto znajduje się w fazie technicznej bessy od szczytu w marcu. Jednocześnie analitycy BMO Capital Markets obniżyli prognozy ceny złota i srebra na 2023 r. odpowiednio o 6% i 11%.

Zanim jednak zrezygnujesz ze złota i srebra, ważne jest, aby pamiętać, że ten negatywny sentyment nigdy nie okazał się trwały. Ostatni raz, kiedy rynek złota odnotował sześciomiesięczny spadek, miał miejsce od kwietnia do września 2018 r. Po wrześniu, metal szlachetny zaczął budować silny trend wzrostowy, którego kulminacją było osiągnięcie przez ceny nowego rekordu powyżej 2000 USD za uncję.

Ten sam wzorzec kształtuje się również w niedźwiedzim pozycjonowaniu spekulacyjnym złota, które jest na najwyższym poziomie od grudnia 2018 r. Nie mówimy, że ceny złota w najbliższym czasie wrócą do 2000 USD, ale w pewnym momencie inwestorzy zaczną dostrzegać jego wartość.

Jeśli szukasz iskry, która rozpali następną hossę w złocie, nie musisz szukać dalej niż Rezerwa Federalna. Agresywna polityka pieniężna amerykańskiego banku centralnego doprowadziła do realnych rentowności obligacji, które na początku roku wynosiły około -1%, do około 1%. To z kolei pchnęło dolara amerykańskiego do najwyższego poziomu od dwóch dekad. To są dwa potężne przeciwności dla złota.

Jednak polityka monetarna Rezerwy Federalnej zaczyna kłaść nacisk na światową gospodarkę. Analitycy rynkowi zauważyli, że ekstremalna siła dolara tworzy znaczącą nierównowagę na światowym rynku walutowym. W ciągu ostatnich siedmiu dni zarówno Bank Japonii, jak i Bank Anglii musiały interweniować na swoich rynkach.

Zmienność na rynku będzie się tylko pogłębiać, ponieważ Rezerwa Federalna pozostaje stosunkowo samotna jako jedyny główny bank centralny, który zaostrza swoją politykę monetarną. Tak, amerykański bank centralny ma obowiązek wspierać amerykańską gospodarkę, ale czy może nadal podnosić stopy procentowe w próżni?

W ostatnim wywiadzie dla Kitco News, Robert Minter, dyrektor Strategii Inwestycyjnej ETF w abrdn, ostrzegł inwestorów, że Rezerwa Federalna już popełniła swój błąd w polityce, a globalna gospodarka tylko czeka na jego skutki.

„Wielu ludzi czeka na uboczu, aż coś się zepsuje, a kiedy zobaczą, że tak się stało, zamienią się w byków na złocie” – powiedział.

Minter nie jest sam; Ronald-Peter Stoeferle, dyrektor zarządzający Incrementum AG, powiedział, że siła dolara doprowadzi do głębokiej i poważnej recesji.

Złoto wciąż stoi w obliczu trudnych przeciwności, ale w tym środowisku rośnie przekorny pogląd, że trzymanie złota jako bezpiecznej przystani ma jakiś sens.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany