LME została pozwana za zezwolenie na handel „zanieczyszczającym” indonezyjskim metalem
Dwie grupy złożyły pozew przeciwko Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) za zezwolenie na sprzedaż na jej platformie metalu wyprodukowanego w Indonezji, który ich zdaniem zanieczyszcza lokalne rzeki wykorzystywane przez rdzenne społeczności.
London Mining Network (LMN) i Global Legal Action Network (GLAN) poinformowały w oświadczeniu, że dokumenty zostały złożone w londyńskim Sądzie Najwyższym z prośbą o kontrolę sądową.
Twierdzą oni, że LME narusza brytyjskie przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i dochodów z przestępstw. Reuters potwierdził, że dokumenty sądowe zostały złożone w sądzie we wtorek.
LME:
„LME uważa, że roszczenie złożone przez London Mining Network i Global Legal Action Network jest błędne i zamierza odeprzeć to roszczenie”
LME wymaga od firm, które handlują na giełdzie, największym i najstarszym na świecie forum handlu metalami, poddawania się audytom pod kątem zrównoważonego rozwoju.
147-letnia LME jest w trakcie zawieszania lub wycofywania z obrotu 10% swoich marek metali, dopóki ich producenci nie dostarczą jej informacji o odpowiedzialnym pozyskiwaniu, które obejmują wymagania dotyczące zarządzania środowiskowego. LMN i GLAN twierdzą jednak, że ramy zrównoważonego rozwoju LME nie są wystarczające.
„Jeśli ta sprawa zakończy się sukcesem, zmusi LME do zrewidowania zasad, zgodnie z którymi notuje metale do obrotu na swojej giełdzie” – stwierdziły obie grupy w oświadczeniu.
„To z kolei zmusi producentów metali do dostosowania swoich praktyk wydobywczych, jeśli chcą nadal mieć dostęp do tej platformy, która jest dla nich niezbędna, aby dotrzeć do klientów i sprzedawać swoje produkty”.
Pozew sądowy będzie dotyczył wyrzucania odpadów górniczych z gigantycznej kopalni miedzi Grasberg w Papui Zachodniej w Indonezji, należącej do indonezyjskiej państwowej spółki górniczej i notowanej na giełdzie w USA spółki Freeport McMoRan, która jest również operatorem kopalni. Pozew nie jest skierowany przeciwko Freeport.
„W Papui Zachodniej rdzenne społeczności odczuwają skutki zanieczyszczenia odpadami górniczymi z kopalni Grasberg, które są zrzucane do źródeł wody, na których polegają w zakresie podstawowych potrzeb, takich jak picie, gotowanie i kąpiel” – czytamy w komunikacie.
„Prawie trzy dekady analiz inżynieryjnych, szeroko zakrojony monitoring i gromadzenie danych oraz modelowanie komputerowe potwierdzają, że obecny system zarządzania odpadami poflotacyjnymi stanowi najniższe ryzyko dla ludzi i środowiska” – czytamy w raporcie Freeport.
GLAN i LMN twierdzą, że miedź pochodząca z Grasberg i sprzedawana na LME jest „własnością przestępczą”, ponieważ jest produkowana w okolicznościach, które naruszałyby brytyjskie prawo karne, gdyby miały miejsce w Wielkiej Brytanii.
„LME jest uznaną giełdą inwestycyjną, co oznacza, że ma określone obowiązki prawne w zakresie identyfikacji i ograniczania ryzyka przestępstw finansowych na swojej platformie” – powiedziała Leanna Burnard, prawniczka z GLAN.
LME jest własnością Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEx).
Może Cię zainteresować: