Iran handluje złotem za ropę, unikając sankcji

0 13

Ekonomista z Iranu twierdzi, że jego kraj handluje ropą za złoto z Wenezuelą, Turcją i Libanem. Mohammad Hassan Gholami powiedział w środę, że Teheran otrzymał złoto od swoich sojuszników w zamian za transporty ropy.

Gholami, który jest również szefem Irańskiego Stowarzyszenia GoldMoney, twierdził, że „świat muzułmański przeszedł na złoto” i odszedł od tradycyjnej waluty, z krajami takimi jak Malezja i Kuwejt, które również przyjęły go z zadowoleniem.

Gholami, jeden ze zwolenników „islamskiej gospodarki”, skrytykował władze Iranu za to, co nazwał „trzymaniem się dolara” i wezwał do porzucenia amerykańskiej waluty na rzecz lokalnej, mimo że irański rial spadł do najniższego poziomu od dziesięcioleci wśród gwałtownej inflacji.

Jego wypowiedzi pojawiły się w momencie, gdy Republika Islamska została poddana najsurowszym sankcjom gospodarczym, w tym wykluczeniu z międzynarodowych giełd finansowych, ze względu na jej działania nuklearne, a ostatnio za brutalne tłumienie protestów.

W zeszłym roku, w poufnym ostrzeżeniu dla swoich klientów, które widziało Iran International, londyńskie Lloyds Marine Insurance Company stwierdziło, że Quds Force Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i Hezbollah nielegalnie wysyłają złoto z Wenezueli do Iranu, aby finansować terrorystyczną działalność wspieranych przez Teheran bojówek w Libanie, omijając sankcje.

„Złoto jest następnie sprzedawane w Turcji, i innych krajach Bliskiego Wschodu, w celu generowania funduszy na działalność terrorystyczną”

Lloyds dodał ponadto, że loty z Caracas do Teheranu przez Mahan Air są wykorzystywane jako nielegalny kanał do wysyłania złota, aby zapłacić za irańską ropę, z naruszeniem obowiązujących sankcji.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany