NBP zwiększył swoje rezerwy złota

0 70

Polski bank centralny (NBP) zwiększył swoje rezerwy złota z 7,352 mln uncji do 7,828 mln uncji na koniec kwietnia – wynika z danych opublikowanych przez bank w piątek.

Wartość złota w posiadaniu NBP na koniec kwietnia wyniosła 64,8 mld zł (13,7 mld euro), podczas gdy miesiąc wcześniej było to 62,46 mld zł (13,3 mld euro).

W ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński deklarował, że bank centralny planuje dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania NBP był praktycznie taki sam jak na początku roku.

Źródło: bankier.pl

W kwietniu rezerwy złota NBP zostały powiększone do ok. 243,48 ton. Po zakupach w zeszłym miesiącu Polska już niemal dogoniła Tajlandię i pozostała na 23. miejscu na świecie w klasyfikacji największych rezerw złota. Najwięcej kruszcu w swoich skarbcach niezmiennie mają władze Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Włoch, Francji, Rosji i Chin. Przy czym w przypadku tych ostatnich od lat mówi się, że faktyczna wielkość chińskich rezerw złota jest zdecydowanie większa od raportowanej.

W przeliczeniu na dolary, złoto było warte 15,5 mld USD na koniec ubiegłego miesiąca i prawie 14,55 mld USD miesiąc wcześniej.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany