Inwestorzy z opóźnieniem reagują na środowy komunikat Rezerwy Federalnej

0 109

Inwestorzy z opóźnieniem reagują na środowy komunikat Rezerwy Federalnej

Najwyraźniej inwestorzy potrzebowali kilka dni dni, aby w pełni przetrawić i zareagować na niedawne oświadczenie FOMC i zaktualizowane prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.

Przewodniczący Jerome Powell nie przebierał w słowach, wygłaszając niezwykle twarde i jastrzębie oświadczenie, a także odpowiadając na pytania reporterów.

Zaraz po komunikacje Fed reakcja na wszystkie jastrzębie informacje przekazane przez Rezerwę Federalną była co najmniej chłodna. Znalazło to odzwierciedlenie jedynie w ułamkowych spadkach cen akcji i złota. Podczas gdy zarówno akcje, jak i ceny metali szlachetnych były wczoraj niższe, spadki były wyciszone i generalnie ułamkowe. Zaraz po przemówieniu Powella główne indeksy w USA spadły poniżej jednego procenta. Kontrakty futures na złoto spadły tylko o 8,00 USD za uncję.

Skala przesłania wyrażonego przez Rezerwę Federalną z pewnością znalazła odzwierciedlenie na rynkach finansowych w następnych dniach. Dom końca tygodnia dolar umocnił się, a wszystkie główne indeksy giełdowe odnotowały głębokie spadki. NASDAQ Composite stracił 3,23%, Dow Jones spadł o 2,25%, a S&P 500 spadł o 2,49%. Kontrakty terminowe na złoto straciły 1,75%.

Przeczytaj także: Ciekawostki o złocie

Na godzinę 17:05 czasu wschodniego najbardziej aktywny kontrakt Comex z lutego 2023 r. spadł o 31,60 USD i został ustalony na 1787,10 USD. Bazując na kontraktach futures na srebro, najbardziej aktywny kontrakt Comex z marca 2023 r. odnotował spadek o 3,55% lub 0,85 USD i został ustalony na poziomie 23,28 USD za uncję. W tym samym czasie dolar zyskał 0,80% przy indeksie dolara ustalonym obecnie na poziomie 104,565.

To zdumiewające, że społeczność inwestorów potrzebowała całego dnia na przetrawienie implikacji i potencjalnych wyników najnowszych prognoz ekonomicznych Rezerwy Federalnej. Fed jak zawsze wydał pisemne oświadczenie, ale załączył osobny plik PDF zatytułowany „Zarząd Rezerwy Federalnej i Federalny Komitet Otwartego Rynku – prognozy gospodarcze z posiedzenia FOMC w dniach 13-14 grudnia”.

Plik PDF zawierał najnowszy „wykres punktowy” Rezerwy Federalnej. Ten wykres przedstawia najnowsze oceny dokonane przez każdego urzędnika Rezerwy Federalnej. Wykres pokazał, że istniał jednomyślny konsensus co do utrzymania stopy referencyjnej Fed na podwyższonym poziomie przez cały rok 2023. Ponadto przewidywali, że pierwsza obniżka prawdopodobnie nastąpi dopiero w drugim kwartale 2024 roku.

Połączenie niezwykle jastrzębiego nastawienia polityki monetarnej Rezerwy Federalnej z ostatnimi doniesieniami wskazującymi na silne skurcze gospodarcze zwiększa prawdopodobieństwo silnej recesji w przyszłym roku lub na początku 2023 r. Inwestorzy, którzy handlują złotem, reagują na podwyższone prognozy wyższych stóp procentowych w przyszłym roku, co stwarza niedźwiedzie nastroje na rynku, jeśli działania Rezerwy Federalnej doprowadzą do recesji, nastroje na rynku zmienią się, ponieważ złoto zwykle rośnie w czasie recesji.

Może Cię zainteresuje:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany