Im głębsza recesja, tym lepiej dla złota

0 224

Im głębsza recesja, tym lepiej dla złota

Wydaje się, że rynek złota ze spokojem przyjmuje jastrzębie stanowisko Rezerwy Federalnej, ponieważ cena metalu szlachetnego nadal utrzymuje się na poziomie około 1800 USD za uncję.

W tym tygodniu Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że będzie nadal podnosić stopy procentowe w 2023 r., nawet jeśli tempo podwyżek spadnie. W zeszłym tygodniu ostrzegaliśmy, że korekta oczekiwań Fed dotyczących stóp procentowych stanowi ryzyko dla złota. Ale spotkanie FOMC minęło, a inwestorzy w złoto odrzucają nową prognozę Fed, zgodnie z którą ich kluczowa stopa procentowa osiągnie najwyższy poziom powyżej 5% w 2023 r. Przed weekendem lutowe kontrakty terminowe na złoto spadły tylko o 0,5% od zeszłego piątku.

Według analityków rynkowych może istnieć kilka powodów, dla których złoto pozostało dość odporne po jastrzębiej postawie Rezerwy Federalnej. Jednym ze scenariuszy jest to, że inwestorzy coraz mniej martwią się inflacją, a bardziej recesją.

Dane ekonomiczne, od rozczarowujących świątecznych sprzedaży detalicznych po spowolnienie w sektorach produkcji i usług, podkreślają spowolnienie gospodarki USA. Istnieje obawa, że im bardziej „jastrzębi” będzie Fed, tym głębsza będzie zbliżająca się recesja.

Wielu analityków zauważyło, że recesja jest korzystnym środowiskiem dla złota, ponieważ inwestorzy szukają aktywów, które chronią ich bogactwo. George Milling-Stanley, główny strateg ds. złota w State Street Global Advisors, zauważył w wywiadzie dla Kitco News w tym tygodniu, że w ciągu ostatnich siedmiu recesji złoto odnotowało średni zwrot w wysokości około 20%. Powiedział, że im głębsza recesja, tym lepiej dla złota.

Przeczytaj także: Złoto jest gotowe do „eksplozji” – rok 2023 będzie „boomem towarowym” – Todd Bubba Horwitz

Drugi scenariusz, który może wzmocnić złoto, jest taki, że choć Fed jest jastrzębi, wiele z tego jest już wyceniane na rynku. Niektórzy analitycy uważają, że dolar amerykański osiągnął szczyt, ponieważ Fed zaczyna zwalniać tempo podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie, zdaniem prezes EBC Christine Lagarde, Europejski Bank Centralny właśnie rozpoczął jastrzębią długą grę.

W czwartek, mniej niż 24 godziny po ogłoszeniu polityki pieniężnej przez Fed, Lagarde powiedziała, że EBC będzie musiał podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych na dłuższy okres, aby obniżyć inflację. Zmniejszenie luki w polityce pieniężnej między dwoma głównymi bankami centralnymi powinno odbić się na dolarze amerykańskim, co z kolei powinno wspierać ceny złota.

Krąży także trzecia teoria: rynek i inwestorzy po prostu nie wierzą Fedowi. Łatwo jest mówić twardo, gdy gospodarka i rynek pracy są nadal stosunkowo zdrowe, ale co się dzieje, gdy polityka pieniężna Fed naprawdę zaczyna szkodzić ?

Niektórzy analitycy rynkowi stwierdzili, że jeśli Stany Zjednoczone wejdą w głęboką recesję, Fed szybko poluzuje politykę pieniężną, co będzie dobre dla złota.

Może Cię zainteresuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany