4000-letni zestaw narzędzi do obróbki złota!

0 70

Archeolodzy zidentyfikowali 4000-letni zestaw narzędzi do obróbki złota wśród akcesoriów grobowych w pochówku z epoki brązu w pobliżu Stonehenge.

Zestaw ten znajdował się wśród zbioru przedmiotów grobowych, po raz pierwszy wydobytych z kurhanu z epoki brązu Upton Lovell G2a w 1801 roku, które są obecnie wystawione w Muzeum Wiltshire w Devizes w Anglii.

Kurhan jest glinianym kopcem znajdującym się w pobliżu Stonehenge, gdzie we wcześniejszych wykopaliskach znaleziono szczątki dwóch osób pochowanych z dużym zasobem przedmiotów grobowych, w tym perforowanych kości, które, jak się uważa, stanowiły część wyszukanego płaszcza ceremonialnego.

Zespół z Uniwersytetu w Leicester ponownie zbadał przedmioty z grobu, w ramach finansowanego przez Leverhulme projektu „Beyond the Three Age System”, ujawniając, że kamienne i miedziane artefakty są starożytnymi narzędziami do obróbki złota.

Dr Christina Tsoraki z Uniwersytetu w Leicester przeprowadziła analizę użycia przedmiotów, kiedy zauważyła na powierzchni kilku artefaktów coś, co wyglądało na pozostałości złota.

To doprowadziło do współpracy z dr Chrisem Standishem z Uniwersytetu w Southampton, ekspertem w dziedzinie obróbki złota z wczesnej epoki brązu, który zastosował skanowanie przy użyciu mikroskopu elektronowego połączonego ze spektrometrem dyspersji energii, aby określić, czy pozostałości były starożytne czy współczesne.

Dr Chris Standish z University of Southampton powiedział:

Narzędzia do obróbki złota datowane na wczesną epokę brązu są niezwykle rzadkie, więc zidentyfikowanie zestawu narzędzi do tworzenia kompozytowych obiektów ze złota jest niezwykle ważnym odkryciem. Fakt, że jest ono związane z zagadkowym pochówkiem Upton Lovell G2a czyni je tym bardziej fascynującym.

Główny autor dr Rachel Crellin, z Uniwersytetu w Leicester, dodał:

To naprawdę ekscytujące odkrycie dla naszego projektu. Na ostatniej wystawie 'World of Stonehenge’ w British Museum wiemy, że publiczność była oszołomiona niesamowitymi 4000-letnimi złotymi wyrobami na wystawie. To, co ujawniła nasza praca, to skromny kamienny zestaw narzędzi, który był używany do wykonywania złotych przedmiotów tysiące lat temu.

Lisa Brown, kurator w Wiltshire Museum powiedziała:

Byliśmy zachwyceni mogąc być częścią projektu Beyond the Three Age System. Człowiek pochowany w Upton Lovell, w pobliżu Stonehenge, był wysoko wykwalifikowanym rzemieślnikiem, który specjalizował się w wykonywaniu złotych przedmiotów. Jego ceremonialny płaszcz ozdobiony kośćmi zwierząt również wskazuje na to, że był on duchowym przywódcą i jednym z niewielu ludzi we wczesnej epoce brązu, którzy rozumieli magię obróbki metalu. Nowe badania, takie jak te, są nieocenione w pomaganiu muzeum w opowiadaniu ciągle rozwijającej się historii Wiltshire.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany