Czy cena złota ma szansę na wzmocnienie w ostatnim tygodniu 2022 roku ?

0 66

Czy cena złota może się jeszcze umocnić, gdy rynki wkraczają w ostatni pełny tydzień roku?

Jastrzębia polityka Rezerwy Federalnej sprowadziła złoto z powrotem poniżej 1800 USD za uncję, ale metal szlachetny zaczyna wracać do wzrostów na końcu tygodnia. Analitycy ostrzegają przed dodatkową zmiennością w ostatnim pełnym tygodniu roku.

Rynki wciąż trawią agresywne przesłanie Fed, ze stopami procentowymi przekraczającymi 5% w przyszłym roku. Mediana prognozy na przyszły rok pokazuje, że stopy procentowe mogą wzrosnąć do 5,1%, a prezes Fed Jerome Powell powiedział, że stopy pozostaną na tym poziomie „przez jakiś czas”.

Pomimo chłodniejszych danych o inflacji z listopada, Fed pozostaje na właściwej drodze bez sygnalizacji zwrotu lub pauzy na początku przyszłego roku. Zaskakując wielu jastrzębich zwolenników, Powell powiedział w środę, że stopy procentowe nie są „wystarczająco restrykcyjne”, nawet po podwyżkach o 425 punktów bazowych w tym roku.

„Teraz nie jest ważne, jak szybko podnosimy stopy. O wiele ważniejsze jest zastanowienie się, jaki jest ostateczny poziom. A potem, w pewnym momencie, pojawi się pytanie, jak długo pozostaniemy restrykcyjni? To stanie się najważniejszym pytaniem” — powiedział Powell.

Zgodnie z narzędziem CME FedWatch, na lutowym posiedzeniu Fed rynki dają 75% szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych i 25% szans na wzrost o 50 punktów bazowych.

„Powell zlekceważył stopień cięć prognozowanych na wykresie punktowym na 2024 rok, sugerując, że nie będą one idealne, dopóki nie zobaczą 2 % inflacji” – powiedział szef badań Pepperstone, Chris Weston.

W odpowiedzi na zaostrzenie polityki pieniężnej, cena złota spadła z wielomiesięcznych maksimów i spadła poniżej 1800 USD za uncję. Pod koniec tygodnia metal szlachetny odrobił część utraconych zysków, a lutowe kontrakty futures na złoto Comex wyniosły 1 799,30 USD, co oznacza spadek o 0,63% w ciągu tygodnia.

„Złoto wysyła wiele mieszanych sygnałów. Wydaje się, że lubi niepewność i pomysł, że Fed stara się znaleźć właściwą równowagę poprzez podwyżki stóp procentowych. Pomysł, że stopy procentowe pozostaną wyższe przez dłuższy czas, jest dość negatywny dla ceny złota” – powiedział ekspert ds. metali szlachetnych z Gainesville Coins, Everett Millman.

Fed przewiduje również wzrost PKB o zaledwie 0,5%, a bazowy PCE o 3,5% w 2023 r.

Bardzo ważny jest również kontekst komunikatu Fed. A rynki wkraczają w ostatni pełny tydzień roku.

„Wkraczamy w okres, w którym jest to ostatni pełny tydzień handlowy w roku. Handel złotem jest dość niestabilny” – powiedział Kitco News starszy analityk rynku OANDA, Edward Moya.

Krótkoterminowo, Moya ma oczekiwania niedźwiedzie w stosunku do ceny złota, ale w dłuższej perspektywie perspektywa jest optymistyczna.

„Zobaczymy, jak traderzy będą ostrożni. Ze względu na mniejszą płynność nadal będzie to handel jednokierunkowy” – powiedział Moya.
„W tej chwili musimy wycenić dalsze zacieśnienie polityki Fed, dalsze zacieśnienie EBC i wzrost stóp procentowych”.

W przyszłym roku złoto stanie się bezpiecznym niebem, dodał Moya.

„Gdy zaczniesz dostrzegać coraz więcej napięć na kryptowalutach i większą presję przy szybko pogarszających się danych ekonomicznych, w przyszłym roku złoto zacznie widzieć więcej bezpiecznych przystani”.

Moya zauważył, że jednym z sygnałów, na które należy zwrócić uwagę, jest kupowanie ETF.

„Musimy zobaczyć, jak handel nabiera rozpędu. Pierwsza połowa przyszłego roku — jestem upartym optymistą na złocie”.

Przeczytaj także: Środki przeciwbólowe ze złota z kart SIM ?

Kluczowe poziomy cen

Moya zauważył, że w przyszłym tygodniu wsparcie dla złota wynosi 1750 USD, a zyski prawdopodobnie zostaną ograniczone do 1840 USD.

Millman dodał, że pierwszy opór znajduje się na poziomie 1800 USD za uncję i ten poziom pozostanie dość mocny. Tymczasem pierwsze wsparcie wynosi 1775 USD. Ale jeśli ten poziom się nie powiedzie, złoto może spaść do 1715 dolarów za uncję, ostrzegł Millman.

Dane do śledzenie w przyszłym tygodniu

Wtorek: pozwolenia na budowę w USA i rozpoczęcie budowy mieszkań

Środa: zaufanie konsumentów CB w USA, sprzedaż istniejących domów

Czwartek: PKB w USA za trzeci kwartał, liczba nowych bezrobotnych w USA,

Piątek: indeks cen PCE w USA, dobra trwałego użytku w USA, sprzedaż nowych domów w USA

Może Cię zainteresuje:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany