Druga połowa roku na złocie może być trudna

0 99

Druga połowa roku na złocie może być ciężka, ale nie jest beznadziejnie – World Gold Council

Neutralna akcja cenowa złota w pierwszej połowie roku sprawiła, że ​​stało się ono jednym z najlepiej prosperujących aktywów na rynkach finansowych. Chociaż nadal istnieje silne poparcie dla metalu szlachetnego, Światowa Rada Złota ostrzegła inwestorów, że złoto stanie przed złożonymi wyzwaniami w drugiej połowie roku.

Po spadku o 4% i przetestowaniu długoterminowego wsparcia na poziomie 1730 USD za uncję na początku tygodnia, złoto ma już nierówny początek II połowy roku. Metal szlachetny przyciąga trochę polowań na okazje, ale pozostaje poniżej krytycznego poziomu psychologicznego. Ostatnie sierpniowe kontrakty terminowe na złoto kosztowały 1 744,10 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,44% w ciągu dnia.

W swoim najnowszym raporcie WGC stwierdziło, że złoto pozostaje w konflikcie między agresywnym zaostrzaniem polityki banku centralnego a rosnącą presją inflacyjną, zmiennością rynków akcji i niepewnością geopolityczną.

Jak dotąd inwestorzy bardziej reagują na zobowiązanie Rezerwy Federalnej do agresywnego podnoszenia stóp procentowych w celu schłodzenia inflacji; jednak analitycy WGC powiedzieli, że nadal istnieją powody, dla których inwestorzy na złocie pozostają optymistami dlatego rynek może wytrzymać te przeciwności.

„Podczas gdy większość uczestników rynku nadal oczekuje znacznych podwyżek stóp procentowych, niektórzy analitycy twierdzą, że banki centralne mogą już nie zaostrzać polityki pieniężnej tak bardzo, jak oczekiwano. Ich przyczyny obejmują potencjalne spowolnienie gospodarcze, które może skutkować spadkami, ale także w niektórych przypadkach odejściem od ograniczeń podaży do dostarczania nadwyżek w nietowarowych sektorach konsumenckich” – powiedzieli analitycy.

Jednocześnie, chociaż stopy procentowe i stopy realne rosną, WGC zauważyło, że utrzymująca się wysoka inflacja ostatecznie ograniczy wszelkie znaczące wzrosty.

„Złoto historycznie radziło sobie dobrze przy wysokiej inflacji. W latach, gdy inflacja była wyższa niż 3%, cena złota wzrosła średnio o 14%, a w okresach, w których CPI w USA wynosił średnio ponad 5% w ujęciu rok do roku – obecnie na poziomie ~8% – wzrost ceny złota wynosi średnio prawie 25%” – powiedzieli analitycy.

W raporcie stwierdzono również, że pomimo wyższych stóp realnych koszty alternatywne złota pozostają atrakcyjne w porównaniu z innymi aktywami. Analitycy zwracali uwagę, że wraz ze wzrostem zmienności rynku inwestorzy mają niewiele możliwości ochrony swojego kapitału. Analitycy stwierdzili, że obligacje indeksowane do inflacji spadły w tym roku o 18%.

„Wysokiej jakości obligacje rządowe były przez ostatnie 20 lat ulubionym aktywem typu „bezpieczna przystań” ze względu na niską inflację i stopy procentowe. Jednak wyższa inflacja osłabia atrakcyjność obligacji rządowych jako dywersyfikatora – powiedzieli analitycy.

28 ton złota wypływa z globalnych ETF-ów

Względnie optymistyczne perspektywy dla złota w drugiej połowie wynikają z faktu, że globalne, zabezpieczone złotem produkty giełdowe odnotowały drugi miesiąc odpływu w czerwcu.

W osobnym raporcie opublikowanym w czwartek, WGC stwierdziło, że 28,5 ton złota zostało zlikwidowane z ETF w zeszłym miesiącu, po 53 tonach odpływów w maju.

„Podczas gdy ostatnie przepływy wystarczyły, aby zepchnąć II kwartał do odpływów netto w wysokości 39 ton, od początku roku napływy netto pozostały dodatnie na poziomie 234 ton. Łączne zasoby na koniec czerwca wyniosły 3792 ton” – powiedzieli analitycy.

Czynnikiem dominującym na rynku złota pozostają rosnące stopy procentowe na całym świecie, na czele z Rezerwą Federalną, która w zeszłym miesiącu podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Rynki oczekują kolejnego ruchu o 75 punktów bazowych w lipcu.

„Intensywne skupienie się na przyszłym tempie podwyżek stóp procentowych i silniejszy dolar amerykański były głównymi przeszkodami dla inwestycji w złoto” – powiedzieli analitycy.

„Pomimo ponurych perspektyw gospodarczych dla Europy, z rekordową inflacją i rosnącymi kosztami pożyczek państwowych, Europejski Bank Centralny wskazał, że podniesie stopy procentowe w lipcu – będzie to pierwsza podwyżka od ponad 11 lat – co zaważyło na nastrojach”.

Patrząc na przepływy regionalne, amerykańskie notowane na giełdzie ETF-y zabezpieczone złotem spowodowały, że 26 ton złota opuściło rynek. W tym samym czasie firmy europejskie odnotowały odpływ 4 ton.

Przeciwstawiając się globalnemu trendowi, azjatyckie fundusze ETF odnotowały napływ 1,1 tony.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany