Dlaczego złoto nie rośnie mimo wysokiej inflacji?

0 71

Przekonanie o kupnie złota polega na tym, że jest ono zabezpieczeniem przed inflacją, ponieważ nie traci swojej wartości. Jest prawdziwym towarem, w przeciwieństwie do waluty fiducjarnej. Jednak w tym roku, kiedy inflacja na całym świecie gwałtownie wzrosła, cena złota utrzymuje się na stałym poziomie. W rzeczywistości, po osiągnięciu szczytu w marcu, ma tendencję spadkową. Co się dzieje?

Ceny są względne

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że złoto jest wyceniane w dolarach. W wielu innych walutach nastąpiła inflacja (z godnym uwagi wyjątkiem jena, który jest zupełnie inną historią). Ale dolar stał się relatywnie silniejszy, pomimo inflacji. Częściowo dlatego, że inflacja w innych walutach była jeszcze większa.

Weźmy na przykład EUR/USD, które spadło do poziomu 0,9900, najniższego od ponad 20 lat. Od początku tego roku euro straciło na wartości ponad 13% w stosunku do dolara, co znacznie przewyższa roczną inflację, która ostatnio wynosiła 8,9%. W rzeczywistości roczna deprecjacja euro wyniosła prawie 17%. To prawie 8% korzyści netto dla każdego, kto trzymał dolary w ciągu ostatniego roku, pomimo najwyższej inflacji we wspólnej walucie.

Dlaczego ma to znaczenie?

Oznacza to, że Europejczycy (oraz Chińczycy, Hindusi, Turcy itd.) nie muszą kupować złota, aby zabezpieczyć się przed inflacją we własnych gospodarkach. Trzymanie dolarów było znacznie lepszą inwestycją niż trzymanie pieniędzy w banku. Tak więc to, co dzieje się z ceną złota, zależy tak naprawdę od tego, co dzieje się z dolarem.

Ale dolar jest wart 8,5% mniej niż rok temu. Czy kupno złota nie byłoby jeszcze lepszą opcją? Gdybyśmy patrzyli w przeszłość, to na pewno. Ale kiedy inwestorzy decydują, w co zainwestować, patrzą w przyszłość. Jakie aktywa najlepiej mieć w swoim portfelu w przyszłości, gdy odczyty inflacji, którymi dysponujemy, dotyczą ostatniego roku?

Wszystko zależy od oczekiwań

Jednym z powodów, dla których cena złota spadła w marcu jest wzrost napięć geopolitycznych. Jednak drugim, bardziej długotrwałym powodem jest to, że to właśnie wtedy Fed zaczął podnosić stopy procentowe. Oczywiście, spodziewano się, że inflacja będzie rosła przez jakiś czas, ponieważ potrzeba trochę czasu, aby polityka monetarna zaczęła działać, ale w końcu Fed opanuje inflację. Oznacza to, że spodziewany jest spadek inflacji. Co więcej, oczekuje się, że stopy procentowe będą nadal rosły. Osoby, które inwestują w dolarowe papiery wartościowe o stałym dochodzie (obligacje skarbowe, obligacje, inne papiery wartościowe), odnotują wzrost rentowności. Innymi słowy, mimo iż inflacja jest wysoka,  w rzeczywistości właśnie z tego powodu że jest wysoka, istnieje oczekiwanie rosnących zysków dla tych, którzy trzymają dolary. Tymczasem złoto nie przynosi dewidendy  ani odsetek.

Co w takim razie z zabezpieczeniem?

Reasumując, im bardziej rośnie inflacja, tym bardziej prawdopodobne jest, że Fed podniesie stopy i obniży tę inflację. To sprawia, że dolar się umacnia, więc w porównaniu z tym cena złota spada.

Złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją zanim ona wzrośnie. Jednak gdy inflacja jest już wysoka, sytuacja się odwraca (zakładając, że Fedowi uda się kontrolować inflację). Zasadniczo, gdy inflacja jest już wysoka, jest za późno na „zabezpieczenie” przed inflacją, która już nastąpiła.

Tekst na podstawie analizy Orbex Forex

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany