Kolejne 51 ton złota ucieka z ETF-ów w sierpniu

0 118

Kolejne 51 ton złota ucieka z ETF-ów w sierpniu – Światowa Rada Złota (WGC)

Nadzwyczajna siła dolara amerykańskiego i rosnące rentowności obligacji nadal wypierają inwestorów z rynku złota, ponieważ oparte na złocie fundusze giełdowe odnotowały w zeszłym miesiącu odpływ 51 ton o wartości 2,9 miliarda dolarów, zgodnie z najnowszymi danymi Światowej Rady Złota .

W środowym raporcie WGC poinformowało, że był to czwarty z rzędu miesiąc odpływów z ETF na rynku złota a cena złota zakończyła się sierpień z 2% stratą. Według raportu ceny złota spadły o 5% od początku roku, ponieważ 102 tony złota wypłynęły z globalnych ETF-ów.

„Obiecujące odbicie, które rozpoczęło się w połowie lipca, straciło rozpęd w połowie sierpnia po tym, jak nie udało się przełamać poziomu oporu 1800 USD za uncję. Ten wynik był związany z ciągłymi wyższymi rentownościami i mocniejszym dolarem amerykańskim, bo amerykański Fed potwierdził swoje zobowiązanie do dalszego zaostrzenia” – stwierdzili analitycy w swoich miesięcznych prognozach.

Fundusze notowane na giełdzie w Ameryce Północnej odnotowały odpływ 40 ton i nadal prowadziły exodus; jednak analitycy zauważyli, że odpływy miały zasięg ogólnoświatowy.

„Ciągły jastrzębi komentarz przedstawicieli amerykańskiego Fed spowodował, że 2-letnie stopy procentowe przekroczyły czerwcowe maksima, do poziomów ostatnio obserwowanych podczas globalnego kryzysu finansowego (GFC). Prawie wszystkie fundusze w regionie doświadczyły odpływów, w tym te z obszaru nisko kosztowego”, – powiedzieli analitycy.

Europejskie fundusze złota odnotowały odpływ 4,7 tony, a rynki azjatyckie odpływy 7,5 tony.

WGC ostrzegło inwestorów, że rynek złota może nadal zmagać się z trudnościami, ponieważ banki centralne, kierowane przez Rezerwę Federalną, agresywnie podnoszą stopy procentowe.

„Kilku decydentów Fed jasno stwierdziło, że pomimo chłodniejszego odczytu inflacji za lipiec, jest za wcześnie, aby „ogłosić zwycięstwo” w walce z rosnącymi cenami i że zaostrzona polityka może obowiązywać przez jakiś czas” – powiedzieli analitycy.

„W krótkim okresie stopy procentowe na kluczowych rynkach będą nadal wyższe, dopóki banki centralne – przede wszystkim Fed – nie zbliżą inflację do celu. We wrześniu oczekuje się dalszych podwyżek stóp procentowych. To prawdopodobnie utrzyma presję na złoto.”

Perspektywy krótkoterminowe pojawiają się, gdy ceny złota nadal testują wsparcie nieco powyżej 1700 USD za uncję. Jednak wyraźna linia obrony dla wielu analityków wynosi od 1680 do 1675 USD. Spadek poniżej tego obszaru wsparcia może sygnalizować zakończenie wieloletniego trendu wzrostowego złota.

WGC stwierdziło, że pomimo rosnącego pesymizmu, wciąż istnieją pewne jasne punkty na rynku złota. Chociaż oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna skupi się na obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, zostały przesunięte na później, w 2023 roku, nie zniknęły.

„Inwestorzy wydają się niechętni do zaakceptowania faktu, że cykl podwyżek stóp w USA wydłuży się poza koniec roku: rynki wyceniają oczekiwania, że ​​Fed zmieni kurs pod koniec drugiego kwartału 2023 r. Może to odzwierciedlać przekonanie, że albo inflacja spadnie szybko, albo głęboka recesja wymusi powtórne przemyślenie polityki Fed” – powiedzieli analitycy.

Analitycy twierdzą, że rosnące zagrożenie globalną recesją będzie nadal wspierać ceny złota.

„Analiza eksploracyjna pokazuje, że złoto okazało się jednym z najlepiej działających aktywów podczas recesji w USA, zwłaszcza gdy zbiegały się one z wysoką inflacją” – powiedzieli analitycy.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-09-07/Another-51-tonnes-of-gold-flees-ETFs-in-August-WGC.html

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany