Dlaczego wyprzedaż złota się nie skończyła: strefa zagrożenia 1600 USD

0 103

Dlaczego wyprzedaż złota się nie skończyła: strefa zagrożenia 1600 USD za uncję

Złoto jest notowane blisko 2,5-letnich minimów po tym, jak jastrzębia Rezerwa Federalna spowodowała wzrost rentowności dolara amerykańskiego i obligacji skarbowych. Według analityków to środowisko makro prawdopodobnie odepchnie więcej osób od złota, tworząc doskonałą okazję do zakupów.

Zmienność na rynkach i dramatyczne gry walutowe nie pozostawiły złota nietkniętego, ponieważ metal szlachetny spadł w tym tygodniu o kolejne 1,7%. Po podniesieniu stóp o 75 punktów bazowych po raz trzeci z rzędu, Fed podniósł stopę funduszy do 4,4% do końca 2022 r. i do 4,6% w 2023 r.

W przypadku rynków może to przełożyć się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych w listopadzie i dodatkowy wzrost o 50 punktów bazowych w grudniu.

„Widzieliśmy znaczny wzrost szacunków rynków dotyczących tego, co stopa funduszy federalnych zrobi w przyszłym roku. Jest to dość duża różnica w porównaniu z miesiącem temu i jest to zgodne z bardziej agresywnym działaniem Fedu”, TD Bart Melek, szef strategii rynków towarowych, powiedział w rozmowie z Kitco News.

„Rzeczywiste stopy procentowe rosną. To jest negatywne dla złota. Wysoki koszt przenoszenia i wysoki koszt alternatywny prawdopodobnie odepchną kapitał”.

Ten rodzaj jastrzębi oznacza również, że szczyt zwyżki dolara amerykańskiego jest jeszcze za jakiś czas, co jest złą wiadomością dla złota.

„Wygląda na to, że ten wzrost dolara nie osiąga szczytu. Obecne otoczenie rynkowe prawdopodobnie pozostanie niespokojne. Oczekiwania dotyczące podwyżek stóp Fed są bardzo zmienne. Nie zobaczymy tego złagodzenia, dopóki nie zobaczymy spadku inflacji”, starszy analityk rynkowy OANDA Edward Moya powiedział Kitco News.
„Problem polega na tym, że nie widzimy szybkiego osłabienia gospodarki. Kiedy to zrobimy, zobaczymy szczyt dolara”.

W związku z tym, że Dow zbliża się do najniższego poziomu w tym roku w piątek, a przed nami większa zmienność, jest mało prawdopodobne, aby złoto miało silny wzrost w krótkim terminie.

„Jeszcze nie będziemy się spieszyć, aby kupować złoto. Istnieją instrumenty o niskiej zmienności, które teraz dają ci pewną rentowność. To dobija złoto” – dodał Moya.

W końcu złoto ponownie stanie się bezpieczną przystanią, gdy apetyt na akcje osłabnie. Ale zanim to się stanie, gospodarka musi zwolnić, a inflacja spowolnić.

„Kiedy zaczniemy dostrzegać, jak inflacja zbliża się do bardziej łagodnego poziomu, Fed może szybko się odwrócić. Gdy przeszli z gołębiego do jastrzębia, mogą pójść w przeciwnym kierunku. Ale jest to mało prawdopodobne w najbliższym czasie” – zauważył Melek.

Duże ryzyko dla tego szlachetnego metalu to spadek poniżej 1600 dolarów za uncję.

„Jeśli przełamiemy 1600 USD, to 1,540 USD będzie wsparciem, na którym zaczniemy widzieć pojawiających się nabywców. Złoto skorzysta z bezpiecznych przepływów za granicą” – powiedział Moya.

Melek również uważa, że prawdopodobnie ​​cena złota spadnie poniżej 1600 USD za uncję.

„Zmienność będzie wyższa w przyszłości. Wraz ze wzrostem zmienności rosną wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Długie pozycje nie mogą być przedłużane. Nie zobaczymy dużego powrotu pozycji. To nieprzyjemne środowisko dla złota” – opisał.

Złoto obserwuje nadchodzące dane o zatrudnieniu i inflacji z września.

„Rynek wciąż patrzy na bardzo napięte warunki pracy w USA i sugeruje, że presja płacowa nadal będzie problemem” – powiedział Melek.

Konsensus rynkowy oczekuje, że amerykańska gospodarka utworzy we wrześniu 300 000 stanowisk, przy stopie bezrobocia na poziomie 3,5%, która jest bliska 50-letniemu minimum.

Zobacz też: Moscow World Standard – Nowa rosyjska giełda złota może rzucić wyzwanie LBMA i ujawnić „uczciwą” cenę złota

Pozytywnie, złoto na tych poziomach jest świetnym punktem wejścia dla kupujących.

„To sprawia, że ​​fizyczne złoto jest tańsze. To okazja do zakupu. Fed podkreślał, że ma podwójny mandat. A gdy inflacja będzie pod kontrolą, Fed może szybko się odwrócić w 2023 roku. Realne stopy będą znacznie bardziej przyjazne dla złota.

„Oczekuję, że złoto będzie dobrze sobie radzić w dłuższej perspektywie” – powiedział Melek.

Jednak na razie opór wynosi 1678-80 USD, a wsparcie wynosi około 1580 USD za uncję, dodał.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany