Czy dolar musi spaść, aby złoto mogło wzrosnąć?

0 87

Na kształtowanie ceny złota wpływa wiele czynników, takich jak sytuacja polityczno-gospodarcza, polityka monetarna czy podaż złota, a w zasadzie jej stosunek do popytu. Często jednak słyszymy o jej silnym skorelowaniu z kursem dolara amerykańskiego. Czy odwrotna zależność kursu złota do kursu amerykańskiej waluty jest regułą?

Warto odnotować fakt, że do 1971 roku dolary amerykańskie były formalnie „wsparte złotem”, co oznacza, że można było kupić uncję złota w systemie bankowym za 35 dolarów. Ta polityka została zakończona podczas prezydentury Nixona i niedawno minęło 50 lat od porzucenia tamtego systemu.

Jedno ze stwierdzeń na temat złota jest takie, które sugeruje, że złoto radzi sobie dobrze tylko w okresach, gdy dolar amerykański odnotowuje spadek. Niektórzy analitycy posuwają się nawet do stwierdzenia, że to „anty-dolar”. Zero-jedynkowe podejście do tego, że złoto będzie rosnąć za każdym razem kiedy wartość dolara amerykańskiego będzie spadać i na odwrót, nie jest do końca trafne. Szczegółowe badanie historycznych kursów pokazuje, że związek jest nieco bardziej skomplikowany.

Wykres ceny złota i indeksu DXY. Źródło: abcbullion.com.

Dane i powyższy wykres przedstawiają , że w ciągu ostatnich czterech i pół roku cena złota w USD wzrosła o 40%. Dolar, mierzony przez DXY, również wzrósł w tym okresie, o 14%. Mimo wyżej opisanego stwierdzenia na temat złota widać, że może ono rosnąć wraz z dolarem.

Kolejnym przykładem będzie zestawienie danych rynkowych miesięcznych z ponad 50 lat dla indeksu USD oraz ceny złota w USD.

Miesięczne dane na temat wzrostu/spadku USD i złota w latach 1971-2022.

Z przedstawionych danych nasuwa się kilka wniosków:

  • Dolar miał więcej miesięcy, w których odnotowywał spadek (310) niż miesięcy wzrostowych (295).
  • Średni ruch wzrostowy dolara (1,88) jest bardzo podobny do jego średniego ruchu spadkowego (-1,82).
  • Podczas ruchu dolara w górę, złoto w prawie 40% przypadków również odnotowywało wzrost.
  • Podczas ruchu dolara w dół, złoto w nieco ponad 30% przypadków również odnotowywało spadek.
  • Średnia miesięczna zmiana kursu złota, kiedy USD rośnie (-0,77%) to jedna trzecia jego miesięcznego zysku gdy USD spada (+2,31%).

Podsumowując, jest pewien stopień prawdy w poglądzie, że wzrost kursu USD generalnie jest niekorzystny dla ceny złota w USD i odwrotnie, jednak nie jest to regułą. Złoto może radzić sobie dobrze nawet kiedy dolar rośnie w siłę, a także spadać, gdy amerykańska waluta również odnotowuje spadek.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany