Co to LBMA?

0 76

LBMA jest skrótem od London Bulion Market Association i jest to stowarzyszenie handlowe reprezentujące światowy rynek kruszców. Stowarzyszenie zrzesza kilka banków i firm zajmujących się rafinacją metali szlachetnych z całego świata. Siedziba LBMA mieści się w Londynie i działa jako hurtowy rynek metali szlachetnych – uważany za największy rynek złota i srebra na świecie pod względem zarejestrowanych członków.

W 1987 roku LBMA zostało zarejestrowane przez Bank Anglii jako stowarzyszenie handlowe. Ciekawostką jest, że mimo powołania do funkcjonowania sam Bank Anglii nigdy nie był członkiem LBMA. Stowarzyszenie zostało utworzone przez sześć dużych banków ówczesnego Londyńskiego Rynku Kruszców i były to: Mocatta & Goldsmid Limited, Sharps Pixley Limited, NM Rothschild & Sons Limited, J.Aron & Company(UK) Limited, Morgan Guaranty Trust Company of New York, Rudolf Wolff & Company Limited. W 2000 roku LBMA zorganizowało pierwszą konferencję w Dubaju i do teraz jest corocznym wydarzeniem.

Zespół członkowski LBMA tworzy 70 współpracowników i 80 zarejestrowanych członków pełnoprawnych. Współpracownicy LBMA obejmują kilka największych rafinerii złota i srebra na całym świecie, a pełnoprawnymi członkami są główne międzynarodowe banki i potężni inwestorzy metali szlachetnych.

W 2004 roku LBMA zorganizowała grupę do monitorowania i rozwoju London Good Delivery List. Grupa zawiera jednego przedstawiciela z każdej z pięciu największych rafinerii złota na świecie. Te rafinerie to Rand Rafinery z RPA, Tanaka Kikinzoku Kogoyo z Japonii oraz Ajgor-Heraeus, PAMP i Metalor Technologies pochodzące ze Szwajcarii – można zauważyć jak duże znaczenie odgrywa Szwajcaria w rafinacji metali szlachetnych. Grupa proponuje nowe techniki, analizuje zastosowania innych rafinerii chcących zasilić listę oraz obmyśla kwestie całego procesu rafinerii.

Często LBMA jest uważany za rynek giełdowy, co jest mylnym podejściem. Stowarzyszenie działa jako centralny podmiot handlu złotem między rafineriami a inwestorami oraz działa na rzecz przekształcania i rozwoju rynków złota całego świata. LBMA współpracuje też z Bankiem Anglii, któremu przekazuje dane na temat handlu złotem w Londynie oraz innych bankach centralnych, a to ze względu na funkcję powierniczą Banku Anglii dla banków centralnych niektórych krajów i upraszcza proces pożyczania złota.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany