Cena złota może być na skraju znacznej korekty, decydujące będzie posiedzenie FED

0 80

Cena złota była wyższa o 1% w handlu w czwartkowe południe w Nowym Jorku i odbiła się od minimów 1680,93 USD po spadku z 1718,39 USD. Żółty metal był pod presją nawet wtedy, gdy dolar amerykański osłabił się w czwartek. Dzień był burzliwy z powodu decyzji  Europejskiego Banku Centralnego https://www.ecb.europa.eu/ecb/html/index.pl.html, który podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od ponad dekady, starając się okiełznać inflację.

EBC unosi wieko na kursach, zwyżka cen złota

Chcąc pohamować inflację, EBC przez kilka tygodni sygnalizował podwyżkę o 25 punktów bazowych, aż do początku tego tygodnia, kiedy Reuters podał, że bank centralny rozważa większy ruch. W czwartek, Europejski Bank Centralny ogłosił podniesienie aż o 50 pb, a także ogłosił plan ochrony obligacji, zwany Instrumentem Ochrony Transmisji (TPI), który ma na celu ograniczenie kosztów pożyczek w całym regionie, aby pomóc krajom głęboko zadłużonym, takim jak Włochy, których koalicyjny rząd upadł po dymisji premiera Mario Draghiego. Efektem tego wynik dla XAU/USD był zwyżkowy pomimo dwukierunkowej podróży euro i dolara amerykańskiego. Złoto poszybowało w górę po dziennych dołkach, a byki odbiły się na plus, kupując spadki w godzinach po wydarzeniach EBC. 

Rentowność amerykańskich obligacji spada w następstwie normalizacji przez EBC

Rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomu poniżej 3% po pierwszej od 11 lat podwyżce stóp procentowych przez EBC, kiedy to obawy o uciekającą inflację przeważyły nad spekulacjami o wzrost gospodarczy.  Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych spadła do niskiego poziomu 3,121%, gdzie w tym samym czasie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do poziomu 2,917%, co oznacza powrót do przedziału z połowy lipca. Inwestorzy przygotowują się do decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, która ma nastąpić 27 lipca. Oczekuje się podwyżki stóp o 75 punktów bazowych. Oczekuje się również, że Fed będzie kontynuował podwyżki stóp o co najmniej 50 pb na każdym posiedzeniu w drugiej połowie roku. Podniosłoby to docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 3,75-4,00% do 2023 r., co jest więcej niż wynika z wykresu punktowego FOMC (3,4%) https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/fomc.htm i rynków terminowych (3,55%).

Jaka będzie cena spot złota? Z pewnością najbliższa środa i decyzje FED będą miały kluczowe znaczenie na ruch cenowy złotego kruszcu.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany