Banki centralne zwiększały akumulację złota w sierpniu

0 66

Banki centralne na całym świecie zwiększyły swoje rezerwy złota w sierpniu trzeci miesiąc z rzędu, dodając 77 ton do swoich globalnych oficjalnych rezerw w ciągu miesiąca – wzrost o 38% w porównaniu z lipcem.

Zakupom przewodził Ludowy Bank Chin, który w ciągu miesiąca dodał 29 ton do swoich rezerw. Tegoroczne zakupy Chin wynoszą obecnie 155 ton, co zwiększa łączne zasoby złota banku centralnego do 2 165 ton.

Tymczasem Narodowy Bank Polski dodał kolejne 18 ton złota do swoich zapasów w sierpniu. Polska zbliża się do zadeklarowanego celu zakupu 100 ton, kupując do tej pory 88 ton netto w tym roku, co zwiększyło jej rezerwy złota do 314 ton.

Innymi nabywcami w tym miesiącu były Bank Centralny Turcji, Bank Centralny Uzbekistanu, Bank Rezerw Indii, Narodowy Bank Czech i Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej. Bank Centralny Rosji również odnotował wzrost rezerw o 3 tony.

Bank Centralny Boliwii „spieniężył” natomiast 17 ton złota w okresie od maja do sierpnia, co oznacza spadek jego rezerw o 40%. Termin „monetyzacja” pozostaje jednak niejednoznaczny do czasu udostępnienia dalszych informacji.

Ogólnie rzecz biorąc, zakupy banków centralnych są solidne i pomimo początkowej sprzedaży netto na początku tego roku, solidne tempo zakupów sugeruje silną roczną akumulację. Dalsze spostrzeżenia będą dostępne w kolejnym raporcie Światowej Rady Złota na temat trendów popytu na złoto, którego publikacja zaplanowana jest na koniec października.

Pomimo wzrostu zakupów dokonywanych przez banki centralne do ostatnich dostępnych danych za sierpień, cena złotego kruszcu osiągnęła siedmiomiesięczne minima na początku października, gdy Stany Zjednoczone odnotowały najsilniejsze dane o zatrudnieniu w USA od ośmiu miesięcy. Dane o zatrudnieniu spowodowały spadek cen obligacji i gwałtowny wzrost stóp procentowych, co doprowadziło do dalszego odpływu kapitału z największych na świecie funduszy powierniczych ETF opartych na złocie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany